Syria: Przekazaliśmy ONZ dowody ws. ataku

Wiceminister spraw zagranicznych Syrii Fajsal Makdad powiedział, że USA, Wielka Brytania i Francja pomogły terrorystom użyć broni chemicznej w Syrii i że wkrótce ci ludzie użyją jej przeciw Europie.

Zwracając się do dziennikarzy przed hotelem „Cztery Pory Roku” w Damaszku w którym zakwaterowani są inspektorzy ONZ, wiceminister Fajsal Makdad powiedział, że przedstawił oenzetowskim inspektorom ds. broni chemicznej dowody na to, że zbrojne grupy terrorystyczne użyły sarinu we wszystkich miejscach, gdzie miało dojść do ataków.

Powtarzamy, że to grupy terrorystyczne są tymi, które użyły broni chemicznej – oświadczył. Ostrzegł, że ta broń zostanie wkrótce użyta przez te same grupy przeciwko Europie.

Inspektorzy ONZ potrzebują jeszcze czterech dni na zakończenie badań w Syrii dotyczących domniemanego użycia tam broni chemicznej, potrzebują także czasu na zanalizowanie tego, co znaleźli – powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Pracują oni bardzo ciężko, w nadzwyczaj niebezpiecznych okolicznościach. Pozwólmy im zakończyć prace w ciągu czterech dni, potem będziemy musieli przeprowadzić analizy naukowe z ekspertami, i myślę, że wtedy będziemy musieli przedstawić raport Radzie Bezpieczeństwa (ONZ), by podjęła działania, które uzna za konieczne – powiedział Ban Ki Mun na konferencji prasowej w Hadze.

Zeznania świadków i poszkodowanych w Gucie Wschodniej pod Damaszkiem „jednoznacznie twierdzą, że gaz paralityczno-drgawkowy został użyty przez bojowników opozycyjnych” – oświadczyła w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji członkini komisji śledczej ds. ewentualnych naruszeń praw człowieka w Syrii, Carla Del Ponte.

„Komisja ekspercka nie znalazła śladów używania przez armię rządową broni chemicznej” – podkreśliła Del Ponte.

????????????????????????

(Na podst. konflikty.wp.pl, http://polish.ruvr.ru/2013_08_28/Carla-Del-Ponte-broni-chemicznej-w-Syrii-uzyli-bojowkarze/ oprac. MP)

Dodaj komentarz