USA: Arabia Saudyjska zapłaci za atak na Syrię?

Sekretarz stanu USA, John Kerry, w odpowiedzi na pytania członków senackiej komisji spraw zagranicznych dotyczące planowanej interwencji zbrojnej w Syrii, oświadczył, że wszystkie wydatki związane z tą akcją są gotowe wziąć na siebie państwa arabskie. – Kraje te zaoferowały nam pokrycie kosztów naszej operacji. Złożona przez nich oferta już leży na stole – podkreślił sekretarz stanu.

Kerry uściślił, że niektóre państwa arabskich są gotowe zapłacić za interwencję zbrojną, ale taką, którą przeprowadzą Stany Zjednoczone.  Sekretarz zaznaczył, że „za kulisami” prowadzone są „poważne rozmowy” na ten temat.

Po przesłuchaniu sekretarza stanu, komisja poparła, stosunkiem głosów 10 do 7, przeprowadzenie operacji zbrojnej przeciwko reżimowi Baszira al-Assada.

Według dziennika „Washington Post”, koszta „ograniczonej operacji” w Syrii wyniosłyby, maksymalnie, około miliarda dolarów. Wciąż jednak nie wiadomo, jaką skalę będzie rzeczywiście mieć „ograniczona” interwencja sił zbrojnych USA, tym bardziej, że w Kongresie coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do całkowitej inwazji na Syrię.

Podczas przesłuchania w Senacie nie padły jednak nazwy państw, które są gotowe zapłacić za interwencję zbrojną armii USA.  Można jednak domyślać się, że chodzi o państwa wchodzące w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej, czyli Arabię Saudyjską, Kuwejt, Bahrajn, Katar, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Na podst. rt.com, PAP, onet.pl oprac. MP

indeks

Dodaj komentarz