Irak: Armia szykuje atak na Faludżę

Armia iracka poinformowała o przygotowaniach do ofensywy na Faludżę której celem będzie zniszczenie sił Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu które opanowały miasto. W mieście operują obecnie tylko oddziały specjalne, pozostałe siły zatrzymały się na obrzeżach aby dać mieszkańcom czas na opuszczenie miasta. Gotowość do wsparcia Iraku w walce z terrorystami wyraziły USA i Iran. Oba kraje zadeklarowały, że są w stanie dostarczyć armii irackiej sprzęt i doradców wojskowych, jednak wykluczają bezpośredni udział swoich żołnierzy w operacji.

(na podst. al-Manar,Press TV oprac. JS)

IRAQ

4 komentarze

 1. Proszę nie wprowadzać w błąd! To obecny rząd Iraku jest okupantem, a nie ci ludzie! Al-Maliki-marionetka USA i Iranu. Jak można nazywać iracki Ruch Oporu terrorystami? Wstydzilibyście się.
  Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie pomagało Faludży w 2004! Jak możecie ich obrażać?! To patrioci.
  Z Wikipedii:
  „Ugrupowanie powstało podczas interwencji USA w Iraku w 2003. Początkowo organizacja istniała pod nazwą „Jama’at al-Tawhid wal-Jihad” i była dowodzona przez Abu Musaba az-Zarkawiego. Grupa ta skupiała sunnickich terrorystów i zagranicznych ekstremistów. Była de facto odnogą Al-Kaidy w Iraku. Ugrupowanie az-Zarkawiego podczas wojny partyzanckiej w Iraku w 2004 zasłynęła przede wszystkim udziałem w I i II bitwie o Faludżę.”
  „W październiku 2004 organizacja zmieniła nazwę na „Tanzim Qaidat al-Jihad fi Bilad al-Rafidayn” (Baza Dżihadu w Kraju nad Dwoma Rzekami), powszechnie znana jako Al-Kaida w Iraku. Abu Musab az-Zarkawi wypowiedział wojnę nie tylko podmiotom interweniującym w Iraku, ale także szyitom.”
  To patrioci walczący z okupacyjnym rządem-a wy pewnie popieracie okupację Iraku i Afganistanu przez USA i Polskę-wstyd!

  • Redakcja Xportal

   Droga Paulino, proszę nie zamieszczaj na naszym portalu bzdurnych wymysłów Adriana Świątkiewicza. Zdecyduj się proszę: albo marionetka USA, albo Iranu. Teza o tym, jakoby Iran współpracował z USA przy okupacji Iraku jest po prostu śmieszna – choć zapewne bardzo popularna w kręgach ISIL, którzy nie są żadnymi „patriotami” a najemnikami za saudyjskie pieniądze.

   Co do udziału Wojska Polskiego w neokolonialnych wojnach USA, zawsze byliśmy przeciwko – jak zresztą wszyscy nazywający się polskimi nacjonalistami.

   • Nieświadomie mieliście do czynienia chyba z największym banderowskim i islamistycznym trollem żyjącym w Polsce… Jest to Paulina Maksymiak (na YT ukrywająca się od niedawna pod nickiem Warrior Girl), miłośniczka Bandery, Saddama Hussajna i „IDEALISTÓW z ISIS”, zapewniająca, że będzie mordować Polaków gdy to dojdzie do wojny z Ukrainą o Podkarpacie. Miałem z nią do czynienia w szczególności w kwietniu/maju 2015, to co od niej usłyszałem nadaje się wręcz do napisania książki.
    PS. Oczywiście, jakbyście chcieli poznać wszystkie jej złote myśli, chętnie prześlę je Wam mailem 🙂

    • Co za bzdury! Ja jestem Polką, więc interesuje mnie, jaki stosunek ma mój kraj Polska do amerykańskich wojen o ropę.
     Przecież to wynika z mojego komentarza „To patrioci walczący z okupacyjnym rządem-a wy pewnie popieracie okupację Iraku i Afganistanu przez USA i Polskę-wstyd!”
     Gdybym była Ukrainką, interesowałoby mnie to, jaki Ukraina ma stosunek do Iraku. Ktoś tutaj wypisuje brednie na mój temat…
     Nie rozumiem, skąd ktoś wziął te bzdury? Może ktoś się pode mnie podszył? To dziwne.

Dodaj komentarz