Polska: Serbski generał w areszcie

Do aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim trafił serbski generał Radislav Krstić którego trybunał haski uznał za winnego zbrodni wojennych. Powodem przeniesienia generała do Polski jest brak możliwości zapewnienia mu bezpieczeństwa w krajach zachodnich. Początkowo generał odsiadywał wyrok 35 lat więzienia w Wielkiej Brytanii, w 2010 r. został jednak zaatakowany przez muzułmańskich współwięźniów którzy poderżnęli mu gardło.

Generał Kristić był w czasie wojny w byłej Jugosławii szefem sztabu Armii Driny. Wojnę zakończył jako jej dowódca. Po wojnie służył w armii serbskiej i wykładał w akademii wojskowej w Belgradzie. Został skazany w związku z domniemaną masakrą muzułmanów w Srebrenicy.

(na podst. IAR oprac. JS)

Komentarz Redakcji: „Przy oklaskach świata, zdradzieckich rąk – serbskiego brata nie złamie wasz sąd!”

Радислав_Крстич

12 komentarzy

 1. Akcja paczka dla generała powinna być organizowana co miesiąc a nie od wielkiego dzwonu. Pytanie; czy może przyjmować gości – może jakis wywiad?

 2. Jelena Guśkowa po raz kolejny przypomina, że nie było tam żadnego ludobójstwa:

  „Teraz problem Srebrenicy stał się przedmiotem spekulacji politycznych, w których angażuje się także samych Serbów, chociaż jest coraz więcej danych o tym, że Srebrenica jest zaplanowaną i dobrze wykonaną operacją muzułmańskich służb specjalnych. Kłamstwa na temat Srebrenicy rozpowszechniają się po świecie w zawrotnym wręcz tempie, walka z nimi jest coraz bardziej trudna. Srebrenica stała się symbolem ludobójstwa ludności muzułmańskiej, popełnionego jakoby przez serbskich wojskowych w lipcu 1995 roku. Manipulowanie liczbą ofiar zaczęło się jeszcze wówczas n, natomiast w 2009 roku parlament europejski uznał dzień 11 lipca „dniem pamięci ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie siły bośniackich Serbów w 1995 roku wymordowały 8 tysięcy cywili”. Żadne fakty nie potwierdzają tej liczby ofiar”.

  Zaczęły pojawiać się dokumenty i materiały, ujawniające inną wersję wydarzeń w Srebrenicy i wprowadzające poprawki do liczby domniemanych ofiar. Zaczęli mówić uczestnicy wydarzeń, publikowane są dokumenty służb specjalnych niektórych krajów, prowadzone są poważne badania analityczne, w tym także robią to zachodni dziennikarze i uczeni.

  W raporcie sekretarza generalnego ONZ w sprawie Srebrnicy w 1999 roku podkreślono, że niektórzy Bośniacy ze Srebrenicy sugerowali, jakoby „prezydent Izetbegowić powiedział im, że, jak on dowiedział się, ingerencja w Bośni-Hercegowinie jest możliwa, lecz jedynie w tym przypadku, jeśli Serbowie wedrą się na teren Srebrenicy i wymordują co najmniej 5 tysięcy jej mieszkańców. Potwierdza to eks szef policji Srebrenicy Hakije Mecholić. W wywiadzie dla czasopisma „Dani” zacytował on wypowiedź Izetbegowicia, skierowaną do delegacji Srebrenicy: „Musicie wiedzieć, że Clinton zaproponował mi w kwietniu 1993 roku: trzeba, aby siły czetników weszły do Srebrenicy i stały się sprawcami masakry pięciu tysięcy muzułmanów, wówczas dojdzie do interwencji zbrojnej”.

  Czy jednak były jakiekolwiek ofiary?

  Z 2442 osób, których zwłoki znaleziono we wspólnych grobach w latach 2002-2006, jakoby rozstrzelanych w lipcu 1995 roku, 914 wzięło udział w wyborach we wrześniu 1996 roku. Analiza wniosków sądowej ekspertyzy lekarskiej, sformułowanych przez ekspertów trybunału w Hadze, na podstawie badań zwłok ze wspólnych grobów, wykazała, że w 92,4 % wypadków przyczyna zgonu oficjalnie nie został ustalona. Staranna analiza demograficzna ludności Srebrenicy sprzed lipca 1995 roku i po nim wykazuje skrajnie ciekawe wyniki.

  Udział mężczyzn, zdolnych do udziału w działaniach zbrojnych, zarejestrowanych jako żywi po upływie miesiąca po wydarzeniach lipcowych, w sumarycznej liczbie zarejestrowanych uchodźców i wojskowych 28 dywizji armii Bośni-Hercegowiny jest nieco większa, niż w lipcu 1995 roku. Wówczas, w lipcu 1995 roku w składzie sił pokojowych ONZ na terytorium Bośni-Hercegowiny wśród licznych dziennikarzy nie było ani jednego świadka, który widziałby na własne oczy „ludobójstwo” w Srebrenicy.

  Pod presją ze strony UE Serbowie pośpiesznie przyznali się do swej winy i w marcu 2010 roku serbski parlament złożył przeprosiny za popełnione zbrodnie. Ale nie należało tego robić, dopóki wszystkie okoliczności wydarzeń w Srebrenicy nie zostaną ustalone i nie dotrą do wiadomości publicznej. Inaczej będzie to ciężkim oskarżeniem przeciwko całemu narodowi serbskiemu, stanie się potwierdzeniem sugestii NATO co do odpowiedzialności Serbów za wszystko, co miało miejsce na Bałkanach w latach 1990-tych i usprawiedliwieniem bombardowań w 1999 roku.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2012_07_10/81002701/

 3. Do Tamar: Jeśli jesteś szukający wiedzy to poproś redakcję xportal o mój mail, (chyba mają mój mail skoro przy komentarzu go napisałem?) a ja udostępnię Ci książkę o której wspomniałem, warto za ebooka dość dużo zapłaciłem a kopię w pdf przesłać mogę, w niedzielę wieczorem:) A co do Clintona to był nastawiony raczej sceptycznie do podejmowania środków militarnych, główną prowodyrką agresji przeciw Jugosławii była Madeleine Albright (jej żydowskie pochodzenie ma znaczenie?)

 4. Nie”wątpiacego”tamara tylko szukającej wiedzy Tamar;)według zasady:”Największe zagrożenia wiążą się z tym, że przestajemy myśleć, pytać, rozmawiać i poszukiwać. Unikamy wątpliwości i niejasności. Stajemy się konsumentami – nie tylko produktów, ale również idei, koncepcji światopoglądowych i religijnych, a nawet – duchowości. A to oznacza, że tracimy podstawowy wymiar człowieczeństwa, jakim jest zdolność do aktywnego zgłębiania rzeczywistości i siebie samego (…)” W. Eichelberger.

  ps.podobno Clinton obiecał,wahabitom ,że jak serbowie wymordują 5000 muzulmanow to Nato wkroczy i im pomoże , przypomina to wymordowanie dzieci alawickich bronia chemiczną przez „rząd Assada”uknute przez rebeliantow w celu sprowokowania ataku nato.

 5. Masakra w Racak była ustawiona, wszystkie trupy to polegli w walce terroryści UCK, co do serbskich prześladowań Albańczyków bylo odwrotnie, tto Albańczycy atakowali Serbów, dopiero naloty NATO na Jugosławie sprowokowały akcje odwetowe na Albańczykach. Bardzo szczegółowo opisuje to profesor Marek Waldenberg w książce „Rozbicie Jugosławi”, polecam i pozdrawiam wątpiącego Tamara:)

 6. Bezpośrednim powodem ataku wojsk NATO na Jugosławię była rzekoma masakra kosowskich Albańczyków przez wojska serbskie w miejscowości Racak w centralnej części Kosowa.

  • Redakcja Xportal

   Tak, oczywiście, przy czym w sfabrykowaniu casus belli w postaci Racak pomogła medialna histeria na tle Srebrenicy.

 7. Popieram Serbskie Kosowo i wogóle ,ale nie wydaje wam sie ,że sposób w jaki rozprawiło sie wojsko serbskie z muzulmanami był nie fear?Skąd Serbowie wiedzieli ze wszyscy z tych kilku tysiecy muzulmanow są wahabitami i działaja na rzecz seperacji Kosowa? Czy zanim sie komus strzeli w głowe rozstrzeliwujac go pod płotem nie powinno sie go postawić przed sądem? Wielu z tych ludzi mogło byc niewinnych ,to tak jakby wojsko syryjskie wkroczyło do wiosek w ktorych ukrywaja sie wahabici-rebelianci i zgarnęło całą wioske włacznie z bezstronnymi lub popieracjacymi Assada cywilami.
  Oczywiscie moge sie myslic w ocenie nie znam za dobrze sprawy Srebrnicy bo duzo jest dezinformacji w tym temacie ,ale uważam że cel nawet jeśli jest słuszny nie uświęca środków.

  • Redakcja Xportal

   Śledztwo i procesy sądowe w sprawie domniemanych zbrodni wojennych w Srebrenicy nie były prowadzone w sposób uczciwy i niezależny, a pod euro-amerykańskie dyktando. Stało się tak dlatego, że domniemana masakra stała się pretekstem do inwazji NATO na Jugosławię (więcej o tym w tym tekście pióra Redaktora Naczelnego: http://xportal.pl/?p=8257).

   Ponadto kwestionujemy samą zasadę istnienia „Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze” oraz ferowanych przez niego wyroków.

 8. Czy jest możliwość wspomóc serbskiego brata w miejscu odosobnienia?

Dodaj komentarz