DRL/ŁRL: Większość za niepodległością

Znane są już wyniki referendum niepodległościowego w ludowych republikach Doniecka i Ługańska.

Borys Litwinow, jeden z przywódców Donieckiej Republiki Ludowej, 11 maja o godzinie 20:00 określił frekwencję w głosowaniu na 71,42%. W samym Doniecku zagłosowało 80% uprawnionych, w miejscowości Toriez – 78,31%, Krasnoarmiejsku – 81,66%, w Jenakijewie – 74,31%, Nowogrodowce – 87,38%, w rejonie Wołnoważskim – 64,1%. Tylko w Mariupolu frekwencja wyniosła 27,38%, ponieważ w mieście nadal toczyły się walki między separatystami a oddziałami rządu Jaceniuka, w rezultacie czego udało się otworzyć tylko 8 lokali wyborczych. Według wstępnych informacji podanych wieczorem 11 maja przez przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej Donieckiej Republiki Ludowej, Romana Lagina, w obwodzie donieckim 89,07% głosujących opowiedziało się za niepodległością a 10,19% przeciw.

12 maja dane o wynikach referendum w Ługańskiej Republice Ludowej podał na konferencji prasowej przewodniczący tamtejszej Centralnej Komisji Wyborczej, Aleksandr Małychin. W obwodzie ługańskim za niepodległością opowiedziało się 96,2% głosujących. Frekwencja w samym Ługańsku wyniosła 70%, a w całym obwodzie – 81%. Wyniki referendum uzyskano ze wszystkich 32 terytorialnych komisji wyborczych obwodu.

Sekretarz prasowy Armii Południowego Wschodu, Wasilij Nikitin, zapowiedział, że Ługańska Republika Ludowa zwróci się do ONZ o uznanie, natomiast nie zamierza uczestniczyć w wyborach prezydenta Ukrainy, zaplanowanych na 25 maja.

 

(Na podstawie polskieradio.pl, kresy.pl i Głosu Rosji opracował A.D.)

last-week-a-russian-politician-predicted-the-exact-results-of-a-rebel-referendum-in-east-ukraine-on-sunday

Dodaj komentarz