Polska: Panika sługusów USA

   Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak powiedział, że kwestia publikacji raportu dotyczącego tortur stosowanych przez CIA nadwątli zaufanie wobec USA. Polecił polskim żołnierzom za granicą zachowanie szczególnej ostrożności.

   Siemoniak, pytany przez dziennikarzy na poligonie w Drawsku Pomorskim – jeszcze przed publikacją przez Senat USA streszczenia raportu dotyczącego programu przesłuchań CIA – czy może to mieć negatywne skutki dla Polski, odparł, że sprawa „jest bulwersująca”. Powiedział, że publikacja nadwątli zaufanie, jakie do Stanów Zjednoczonych mają sojusznicy i inne państwa na świecie.

   Siemoniak przyznał też, że najbardziej obawia się, jak polska opinia publiczna przyjmie tę sprawę.

   (…)

   Rzecznik MON Jacek Sońta poinformował wieczorem PAP, że „minister obrony narodowej polecił dowódcy operacyjnemu wydanie rozkazu dowódcom polskich kontyngentów za granicą, zachowania szczególnej ostrożności i ścisłej współpracy z dowództwami misji w zakresie bezpieczeństwa kontyngentów”.

   We wtorek Senat USA opublikował streszczenie swego raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa. W liczącym 525 stron dokumencie nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA.

   CIA niesłusznie przetrzymywała w swych tajnych ośrodkach co najmniej 26 osób; informacje pozyskane od zatrzymanych przez CIA nie odegrały jednak kluczowej roli w zlokalizowaniu szefa al-Kaidy Osamy bin Ladena, jak twierdziła CIA. Program przesłuchań CIA był „o wiele bardziej brutalny” niż agencja kiedykolwiek powiadomiła polityków, bądź opinię publiczną – wynika z raportu Senatu.

* * *

 Raport w sprawie CIA zawiera akt oskarżenia wobec Polski – mówi wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar, odnosząc się do fragmentu, że państwo – o zaczernionej w raporcie nazwie – zgodziło się przyjąć dalszych więźniów CIA po przyjęciu milionów dolarów – o zaczernionej ich liczbie. „Ten kraj to Polska” – dodał Bodnar. Zwrócił uwagę na stronę 74 raportu senackiej komisji ds. wywiadu, gdzie jest podrozdział pt. „Napięcia z państwem (…) odnoszące się do punktu zatrzymań CIA i przyjmowania nowych zatrzymanych”.

   Mowa tam o tym, że państwo to – które zgodnie z raportem w grudniu 2002 r. przyjęło dwóch więźniów: Abu Zubajdę i al-Nasziriego – zaproponowało CIA zawarcie pisemnego porozumienia co do roli i odpowiedzialności CIA, którego zawarcia Agencja ta ostatecznie odmówiła.

   Według raportu cztery miesiące po tym, jak punkt zatrzymań w tym państwie zaczął przyjmować więźniów CIA, państwo to odmówiło przyjęcia Chalida Szejka Muhammada. Decyzja ta została cofnięta po tym, jak ambasador USA interweniował w imieniu CIA u „politycznego kierownictwa” tego państwa – dodał raport. „W następnym miesiącu CIA dostarczyła (…) milionów dolarów temu państwu” – napisano w raporcie. Według niego po tym fakcie państwo to stało się bardziej elastyczne, jeśli chodzi o przyjmowanie więźniów.

   Raport podał też, że potem oficjele tego państwa wyrazili swe „głębokie ubolewanie”, że CIA nie umiało dochować tajemnicy w całej sprawie, i że państwo to nie zostało uprzedzone, gdy 2006 r. prezydent George Bush przyznał, że był taki program CIA. Według raportu CIA uznało to za „poważny cios” dla relacji USA z tym państwem.

   „Jestem tym zszokowany; za pieniądze złamaliśmy konstytucję” – powiedział Bodnar. Wiąże on te fakty z ujawnieniem w styczniu b.r. przez amerykańską prasę, że Polska miała dostać od USA 15 mln dolarów w zamian za tajne więzienie CIA na swym terytorium.

   „Po tym raporcie prokurator generalny nie musi już czekać na pomoc prawną z USA, bo tę pomoc właśnie otrzymał poprzez ten raport.” – dodał Bodnar. „I można wreszcie skierować akt oskarżenia i wniosek do Komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.” – powiedział.

   „Teraz jest jasne, dlaczego Barack Obama dzwonił do Ewy Kopacz.” – podkreślił wiceszef HFPC.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Komentarz Redakcji: Powyższe dwie notatki prasowe PAP publikujemy bez żadnych zmian w tekście (wyjąwszy poprawienie ewidentnych błędów w pisowni). Jakikolwiek komentarz wydaje się zbyteczny. Wyłaniający się z nich obraz fanatycznego serwilizmu wobec USA polskiej klasy politycznej, która usiłuje być bardziej atlantycka od Pentagonu i Langley i na wyprzódki chronić ich interesy, jest dostatecznie jasny. (A.D.) 

photo 3

9 komentarzy

 1. moherowy beret

  Popierają ten układ(USA,Izrael,UE)słuchacze TVN,TV i czytelnicy żydowskich gazetek dla Polaków(jedna dla lewicowych,druga dla katolików-patriotów).Takie media powodują nieodwracalne szkody w mózgu i nie da się ich przekonać,że jest inaczej.Okupant zawsze zajmuje stacje radiowe i telewizyjne,również prasę,żeby „duraczyć” społeczeństwo.Natomiast po wojnie Polska nikogo nie miała na stanowisku prezydenta czy ministrów ,żeby był Polakiem i był zainteresowany interesem narodowym.Służby specjalne tak kręcą,że zawsze na wysokie stanowiska dostają się śmiecie(z różnymi grzeszkami większymi,mniejszymi,erotycznymi itd).Taki polityk idzie na wszystko,żeby utrzymać się na przypadkowym miejscu i mieć obrońcę za plecami.Czy ma nastąpić cud,żeby coś zmienilo się w Polsce?

 2. Pełno jest osób, które ślepo idą za układem USA-Izrael-UE i usprawiedliwiają wszystko co się da. Szlak człowieka trafia jeśli takie coś słyszy, albo czyta. Niestety pełno takich wypowiedzi oraz komentarzy, wszyscy z nich piszą bardzo podobnie.

 3. Trybunał Stanu?Skończy się porównywalnie do „afery zegarkowej”niejakiego Nowaka,b. ministra.Kiedyś słyszałem takie stwierdzenie: „w Polsce jak ukradniesz 200 zł.,pójdziesz siedzieć,jak ukradniesz 2 miliony-zostaniesz ministrem”.

 4. Od kiedy USA objęły protektoratem Afganistan, znacząco wzrosła tam produkcja twardych narkotyków. Jak te tony narkotyków przerzucić do zachodniego świata z pominięciem cywilnych lotnisk i strzeżonych przejść granicznych? Oczywiście korzystając z lotnisk wojskowych. Dlatego wymyślono wstydliwą bajeczkę o przerzucaniu więźniów do oddalonych ośrodków karnych. Teraz pokornie przyznają się do tego procederu, wiedząc że nikt nie będzie drążył tematu głębiej. Te miliony dolców, jakie dostało SLD to była dola wspólnika w handlu narkotykami.

  • Całkiem możliwe. Mnie to już nic nie zdziwi, przecież „państwo polskie istnieje teoretycznie”. Kiedy demonstracje pod ambasadą i konsulatami USA? Tak jak były organizowane te po aferze taśmowej i ostatnio po totalnej, jawnej hucpie wyborczej.

 5. Włażenie w tyłek Amerykanom przez polskie wszystkie rządy stało się normą. Lizusostwo stało się przepustka do amerykańskich przedpokoi, nie gabinetów. Czas z tym skończyć.

 6. Kwaśniewski, Miler TRYBUNAŁ STANU na was czeka 🙂

 7. Tę zdradziecką, rakowatą narośl pasożytującą na ciele państwa polskiego należy w końcu wypalić! To, że trzeba to zrobić, jest rzeczą oczywistą, inną sprawą jest jak się do tego zabrać. I tu leży pies pogrzebany.

Dodaj komentarz