Rosja: Zagadkowa śmierć opozycjonisty

Tuż przed północą 27 lutego zginął w Moskwie znany polityk opozycyjny, Borys Niemcow. Zamach miał miejsce na Wielkim Moście Moskworieckim nieopodal Placu Czerwonego. Według Władimira Markina, rzecznika Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, do Niemcowa oddano co najmniej siedem strzałów, które padły z przejeżdżającego samochodu. Według Dmitrija Pieskowa, sekretarza prasowego prezydenta Rosji, owo brutalne morderstwo nosi znamiona prowokacji. Pieskow poinformował, że prezydent Putin polecił szefom Komitetu Śledczego, MSW i FSB utworzenie wspólnej grupy śledczej i objęcie osobistego nadzoru nad dochodzeniem. Rzecznik Kremla poinformował również, że prezydent Putin złożył rodzinie zmarłego wyrazy współczucia.

Konserwatywno-liberalny polityk w latach 1997-98 był wicepremierem rządów Wiktora Czernomyrdina i Siergieja Kirijenki. Uważano go za jednego z najbliższych współpracowników Borysa Jelcyna, który rozważał wyznaczenie go na swego następcę. W kolejnej dekadzie został liderem Sojuszu Partii Prawicowych i Republikańskiej Partii Rosji – Partii Wolności Narodowej (Parnas). W 2008 roku bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej. W tym czasie dał się poznać jako zdecydowany zwolennik neoliberalizmu i zachodniego modelu politycznego. W ostatnim czasie ostro krytykował asertywną politykę Kremla wobec wydarzeń na Ukrainie.

Okoliczności zabójstwa są wielce zastanawiające. Według agencji Interfax do zbrodni doszło tuż przed zaplanowaną na niedzielę manifestacją przeciwników prezydenta Putina, co może sugerować, że sprawcom zależało na dolaniu oliwy do ognia i wznieceniu protestów na skalę porównywalną z wydarzeniami w Kijowie z końca 2013 roku. Wydarzenie wzbudziło łatwą do przewidzenia reakcję środowisk antyrosyjskich. Zanim jeszcze ostygły doczesne szczątki Niemcowa, etatowi przeciwnicy Kremla zdążyli ogłosić swój wyrok. Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili powiedział na antenie CNN, że zdziwiło go to, iż Niemcow zginął tak późno. W podobnym tonie wypowiadają się media głównego nurtu z Polski i krajów Zachodu.

Komentarz RedakcjiKto miał interes w śmierci znanego, ale w gruncie rzeczy niegroźnego polityka, piastującego mało prestiżowe stanowisko deputowanego do lokalnej Dumy Obwodowej w Jarosławiu? Czy był to oskarżany przez rusofobiczne środowiska Kreml? Trudno przyjąć taką opcję. Ciężki kryzys na Ukrainie decyduje o losie samego państwa rosyjskiego i Moskwa nie może sobie pozwolić na pogarszanie swego wizerunku w oczach tzw. światowej opinii publicznej. Pewien starożytny Rzymianin wygłosił niegdyś mądre słowa: is fecit cui prodest – winny ten, kto skorzystał. Bynajmniej nie był to Władimir Putin. Kto zatem? To na razie pozostaje zagadką.

(na podst. onet.pl i tvn24.pl oprac. RS)
11011042_340728559471332_2260361167344977185_n

12 komentarzy

 1. Zbigniew Brzezinski : Zabójstwo Niemcowa zorganizował SBU pod kierownictwem USA.

  Taką opinię wyraził amerykański politolog, były doradca prezydenta USA, Jimmy Cartera, Zbigniew Brzezinski. Właśnie na taki rozwój wydarzeń mają nadzieję w Waszyngtonie, informują go jego informatorzy z National Security Agency USA.
  „W zabójstwie Niemcowa brali udział specjaliści realizujący zadanie wystrzelania „niebiańskiej sotni” na Majdanie. A organizatorami byli, w tej liczbie, pracownicy służby bezpieczeństwa Ukrainy, która obecnie jest źródłem przeprowadzania prowokacji w celu stworzenia powodów do oskarżeń Rosji” – powiedział Brzezinski w wywiadzie udzielonym kanadyjskiemu dziennikarzowi, A. Turnerowi.
  To morderstwo jest bardzo podobne do śmierci kijowskiego dziennikarza Georgija Gongadze, które posłużyło za powód do rozpętania kampanii antyprezydenckiej w stosunku do ukraińskiego prezydenta Leonida Kuczmy w 2000 roku, zauważa politolog.
  Brzezinski twierdzi, że właśnie USA zorganizowały kryzys ukraiński, nie bez podstaw licząc, że Rosja wcześniej czy później , zaangażuje się w działania bojowe i tym samym będzie przyczyniała się do formowania jednolitej koalicji zachodniej.
  „Staje się zupełnie oczywiste, że w drugiej dekadzie XXI wieku, zasady ojców-założycieli USA zostały zupełnie zapomniane, nasza Konstytucja służy jedynie za figowy listek dla jawnego pragnienia rządzących elit aby raz na zawsze zdobyć władzę nad światem” – autor artykułu cytuje słowa Brzezinskiego.

 2. Niemcow z obywatelstwem rosyjskim NIE jest ani Politykiem, ani NIE jest opozycjoniasą.
  Niemcow był NIKIM !

  Niemcow w latach 1997-1998 był wice premierem Rosji za czasów alkoholika Jelcyna. Wtedy był jakimś tam politykiem. Kariera polityczna Niemcowa się DEFINITYWNIE SKOŃCZYŁA w 1998 roku.

  Potem po 1998 roku NIE był szefem ani w jakim-kolwiek gremium decyzyjnym lub politycznym w jakiej kolowiek znaczącej partii politycznej ani organizacji w Rosji.
  W 2000 roku startował w wyborach parlamentarnych do Dumy rosyjskiej ale się nie został wybrany. Niemcow NIE był Deputowanym(posłem) do Dumy(parlamentu) w Rosji.

  Tak naprawdę „OPOZYCJA” polityczna w jakimś kraju to są ci ludzie, którzy są w parlamencie w partii OPOZYCYJNEJ, która NIE MA władzy (jak np. PiS) i mają odmienne opinie polityczne od WIĘKSZOŚCI parlamentarnej, która rządzi (jak np. PO) w państwie.

  Niemcow NIE był w parlamencie ani w partii opozycyjnej wiec NIE można jego nazywać „opozycjonistą” ani „politykiem”. On był ulicznym opowiadaczem bzdur.

  Niemcow od 2000 roku był NIKIM w polityce Rosji, jedynie jakimś bajerantem na ulicy.
  NIKIM więcej !

  Niemcow wykorzystywał to że PRZED 15-a latami jak był bardzo młodym vice -premierem za Jelcyna w 1997 roku i aby ZASŁYNĄĆ i przyciągnąc mikrofony amerykańskiej PROPAGNDY typu CNN, FAX, CNBC czy BBC … itp. to opowiadał różne BREDNIE i OSZCZERSTWA na W. Putina oraz GNOIŁ państwo Rosyjskie.
  W tym celu był ten głuptas Niemcow URZYWANY przez wrogów Rosji tak kiedyś ten BURAK Jacek Kuroń w Polsce.
  W ten to sposób ten Niemcow został SZTUCZNIE wylansowany na takiego kundla SZCZEKACZA nazywany kłamliwie jako „opozycją polityczna” którym on NIE BYŁ !

  On był w jakims ułamku jedynie w czymś w rodzaju Jana Rokity w III RP, ale Niemcow NIE pisał artykułów do prasy bo za GŁUPI, a Jan Maria Rokita od czasu do czasu „wysmaży” jakiś artykuł do prasy wyrażając swoje opinie.

  Takich OSZOŁOMÓW jak ten jakiś Niemcow jest MILIONY w każdym kraju.

  W Londynie dla takich SZCZEKACZY jak Niemcow czy Rokita lub Roman Giertych to są mównice w Hyde Park w miejscu co się nazywa „Speakers Corner” w Londynie.
  Tam w Hyde Parku w Londynie całe tabuny jakiś OSZOŁOMÓW stoi takich EGZOTYCZNYCH „niemcowów” którzy opowiadają swoje BZDURY polityczne, których słuchają jacyś bezdomni osobnicy lub przygodni turyści, a te opowiadane bzdury nie mają żadnego znaczenia.

  Niemcow faktycznie był SZTUCZNIE wylansowanym krzykaczem przez amerykańskie media, takim GRANDZIAŻEM politycznym w Rosji, za to, że pluł na W.Putina dlatego SZTUCZNIE nazywany „politykiem opozycji” tylko NIE wiadomo której.
  Takich „opozycjonistów” są całe TABUNY na Speakers Corner w Hyde Parku w Londynie !

  Tylko dlatego że ten krzykacz Niemcow był pokazywany na CNN nadawanym w języku rosyjskim w Rosji, tym został wylansowany.
  Pieniacz Niemcow był CELOWO nagłaśniany w mediach zachodnich tak jak kiedyś ten żydowski pijaczek burak Jacek Kuroń itp. w Polsce.

  Robienie SZTUCZNEGO szumu wokół tego dziwkarza Niemcowa jest ŚMIESZNE.

  Kochanica sabotażysty Niemcowa ta ukraińska modelka Anna Duricka miała „skrobankę” w Szwajcarii miesiąc temu. O tej sprawie huczą ruskie i ukraińskie media.
  Twierdziła, że NIE jest pewna KTÓRY jej „kochanek” ją zapładnił, więc wolała się „wyskrobać”. Prasa twierdzi, że ta ukrainka Anna Duricka to bardzo NAIWNA osoba.

 3. …A do dziś się nie dowiedziałem kto miał interes w ” wynajęciu snajperów na majdanie w KIJOWIE ” …???…

 4. Czekistowskie myślenie skończyło się co najmniej w 2000 roku, od tego czasu Rosja zaczeła szybki powrót do kultury „europejskiej” więc Rzymska maksyma jest jak najbardziej na miejscu. W ostatnim czasie miałem sporo czasu na czytanie więc miałem możliwość zapoznania się dokładniej z historią XX wieku i zauważyłem że strona „demokratycznego zachodu” bardzo lubi „kłaść na stos” swoich wyznawców by stali się „bóstwami” w miejscowych społeczeństwach i wywoływały ferment. W Polsce to ks.J.Popiełuszko czy prezydent L.Kaczyński.

 5. No dobrze rozumując mentalnością Polaka wyedukowanego przez media GW, TVN i pochodnych mas-mediach o takiej samej wrażliwości politycznej i stosunku do Polaków; Jasne, że to robota samego Putina, widać jego modus operandi; jak zamach to pod kremlem, jak samolot spada to pod Smoleńskiem tak by można było zwalić na prowokację wymierzoną przeciw FR. Kto chce niech wierzy, że biedna Rosja jest ofiarą neo-kolonialnej polityki USA, a syjoniści tak naprawdę walczą z męskim szowinizmem, homofobią, ksenofobią itd.. multiculti, interracial i itd. nie dla idiotów.

 6. Lawrence z Kacapii

  Widać w Rosji „autorytety moralne” takie same jak w Polsce: dziwkarstwo i wóda.

 7. Na miejscu zostawiono łuski, więc to nie były służby rosyjskie. Wiadomo, że zachód będzie wskazywał na Rosję, bo to właśnie o to im chodzi. Natomiast prawdziwa wina może leżeć po stronie zachodnich tajnych służb, lub osób trzecich (przekupionych przez zachód). Celowe działanie pod grunt tzw. międzynarodowej „kolorowej rewolucji”.

 8. Wewnątrz rosyjskich służb Putin pewnie też ma wrogów, którzy chętnie mu szkodzą. Ale po co przytaczacie tu rzymskie sentencje? Sposób myślenia Rosjan jest inny, zgodzicie się, że to inny krąg kulturowy. Redakcja tutaj zastosowała zachodni sposób myślenia:”Eeee tam, lepiej nie likwidować opozycjonisty, bo to tylko nadszarpnie nasz obraz w oczach zagranicy i własnych obywateli, lepiej niech sobie szczeka.” Z kolei punkt widzenia starego czekisty jest raczej inny:”Rozwalimy kolesia, nich inni widzą, że nikogo się nie boimy, że nikt nam nie podskoczy. Niech każdy polityk albo dziennikarzyna boi się nawet pomyśleć o antyrządowej gadce.” No i samym doborem zdjęcia najlepiej pokazaliście co myślicie o nieboszczyku.

  • Albo ktoś chciał zbudować grunt pod „kolorową rewolucję”

  • Czy człowiek z tego zdjęcia uwikłany w prostytucje, ciemne interesy był naprawdę wrogiem Putina? Putin miał więcej haków na niego niż jest w sklepie wędkarskim…

Dodaj komentarz