Argentyna: Monsanto rujnuje nasze zdrowie

Lekarze, naukowcy i ekolodzy z Argentyny oraz państw Ameryki Łacińskiej domagają się zakazania produktów firmy Monsanto. W Argentynie ponad 30 000 lekarzy dołączyło do apelu w tej sprawie skierowanego do rządu tego państwa.  Działania te są następstwem opublikowanego w zeszłym miesiącu raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z którego wynika, że glisofat – substancja chemiczna zawarta w produktach firmy Monsanto „prawdopodobnie powoduje raka”. Organizacje społeczne oraz naukowcy z państw Ameryki Łacińskiej również wypowiadają się krytycznie o Monsanto oraz postulują przeprowadzenie większej kampanii, mającej na celu zakazanie działalności tej agrochemicznej spółki na terenie całego regionu.

Według Argentyńskiego Związku Lekarzy (Fesprosa) glifosat „nie tylko powoduje raka, ale ma też wpływ na zwiększenie liczby poronień, wad wrodzonych, chorób skóry, układu oddechowego oraz chorób neurologicznych”.

Glisofat jest stosowany głównie na zmodyfikowanych genetycznie roślinach, które zostały przystosowane do tolerowania chemicznych środków, tak aby rolnicy mogli rozpylać go na swoich polach by zabić chwasty, jednocześnie nie niszcząc roślin. Według Greenpeace w Argentynie w ciągu ostatnich 22 lat wzrost poziomu stosowania środków agrochemicznych wyniósł 858 proc.

Jak powiedział Franco Segesso, koordynator kampanii Greenpeace przeciwko Monsanto – „Nie możemy pozwolić, aby północnoamerykańskie interesy były ważniejsze niż zdrowie mieszkańców naszego regionu. Rządy powinny promować technologie i praktyki rolnictwa ekologicznego, w celu ochrony plantatorów, konsumentów oraz środowiska naturalnego.”

(na podst. telesurtv.net oprac. B.W.)

mon

Dodaj komentarz