Anglia: Zmarł ochroniarz imperializmu

18 kwietnia zmarł Barry Davies, były członek brytyjskiej Special Air Service, często klasyfikowanej jako najlepsza jednostka wojsk specjalnych na świecie.

Urodzony w Shrewsbury w regionie West Midlands, Davies służył w SAS przez osiemnaście lat. W tym czasie wykonywał zadania na rzecz ochrony resztek brytyjskiego imperializmu w Irlandii Północnej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Władze w Londynie wypożyczały go również innym państwom zachodnim atakowanym przez narodowych rewolucjonistów z krajów tzw. trzeciego świata.

Davies był jednym z doradców z SAS przydzielonych niemieckiej jednostce specjalnej GSG-9 do pomocy w odbiciu samolotu linii Lufthansa (lot 181), uprowadzonego 13 października 1977 r. przez czwórkę komandosów Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Akcję o kryptonimie „Magiczny Ogień” (Feuerzauber) przeprowadzono 18 października na lotnisku w Mogadiszu. Za udział w jej przygotowaniu Davies otrzymał Medal Imperium Brytyjskiego. Niemieccy antyterroryści zabili wówczas trójkę bojowników LFWP. Jako jedyna ich szturm na samolot przeżyła Zuhajla Andrawes. Została potem skazana w Somalii na dwadzieścia lat pozbawienia wolności, ale somalijskie władze zwolniły ją z więzienia po roku.

(Na podstawie special-ops.pl opracował A.D.)

 

Dodaj komentarz