ŁRL: Zamach na Igora Płotnickiego

6 sierpnia w Ługańsku dokonano zamachu bombowego na prezydenta Ługańskiej Republiki Ludowej, Igora Płotnickiego. Wskutek ataku obrażenia odniosły dwie osoby, w tym sam Płotnicki, który został przewieziony do szpitala. Według komunikatu władz ŁRL jego stan jest stabilny, ale ciężki.

Andriej Maroczko, rzecznik prasowy Milicji Ludowej ŁRL, przedstawił wstępną ocenę sytuacji. Jako podstawową hipotezę przyjmuje się zorganizowanie zamachu przez grupę dywersyjno-rozpoznawczą Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, przy czym jego wykonawcy mogli korzystać ze wsparcia szkoleniowego służb specjalnych państw trzecich. Siergiej Kozłow, prezes Rady Ministrów ŁRL, ogłosił, że zamach został uznany za akt terroryzmu i że powołano grupę roboczą do zbadania okoliczności zdarzenia.

– Prawdą jest, że Ukraina przygotowuje się do rozpoczęcia działań zbrojnych. Dzisiejsze wydarzenia, w których ucierpieli i ochroniarze, i sam Igor, są najlepszym tego dowodem. – skomentował Aleksandr Zacharczenko, przywódca Donieckiej Republiki Ludowej.

7 sierpnia Specjalna Misja Monitorująca OBWE opublikowała na swojej stronie internetowej „raport operacyjny” dotyczący zamachu. Jak można w nim przeczytać, obserwatorzy OBWE usłyszeli wybuch o godzinie 7:51, około 4 km na wschód od ich miejsca pobytu w Ługańsku, i natychmiast wyruszyli na miejsce zdarzenia. SMM ustaliła, że eksplozję prawdopodobnie spowodował ładunek wybuchowy domowej roboty (według szacunków 1 kg materiałów wybuchowych dużej mocy), umieszczony pod latarnią około 2 metry od uszkodzonego samochodu leżącego na poboczu drogi. – głosi raport.

(Na podstawie sputniknews.com opracował A.D.)

Jeden komentarz

  1. Pożałowali materiału. To za Mozgowoja. Cześć jego pamięci….

Dodaj komentarz