Najif al-Hawatma: Fidel Castro, nacjonalista

Od Redakcji: Poniżej przedkładamy Czytelnikom słowa pożegnania, jakie przy księdze kondolencyjnej wystawionej po śmierci Fidela Castro wygłosił Najif al-Hawatma, sekretarz generalny Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Hawatma (ur. 1938) stoi na czele DFWP od jego założenia w 1969 r. i należy do ostatnich żyjących historycznych przywódców palestyńskiej rewolucji narodowej. (A.D.)

Żegnaj, mój przyjacielu, wielki rewolucjonisto, nacjonalisto i internacjonalistyczny patrioto. Odszedłeś, ale bojownik zapisany w historii nie odszedł. To już ponad sześćdziesiąt lat narodowo-demokratycznej rewolucji i budowy socjalizmu, z naszym palestyńskim narodem i z ludami arabskimi, z narodami świata. Idee, czyny i rewolucyjne postawy nie umierają; rewolucjoniści nie umierają… Pozostają żywi – w życiu ludu i sił rewolucyjnych, w ich drodze ku narodowo-demokratycznemu wyzwoleniu i sprawiedliwości społecznej.

Składamy kondolencje Kubańczykom, ich Narodowi, ich Rewolucji, ich Państwu. Składamy kondolencje własnemu, palestyńskiemu narodowi, ludom arabskim, Trzeciemu Światu w Ameryce Południowej i Środkowej, w Afryce, w Azji, wolnym narodom świata.

Przekazujemy kondolencje wielkiemu przywódcy i przyjacielowi, Raúlowi Castro, mocno ściskając jego dłonie; obejmujemy naród kubański, jego walczącą partię, jego Państwo wolności i sprawiedliwości społecznej.

Towarzyszu Fidelu, straciłem przyjaciela i zapisanego w dziejach współbrata; żegnaj, żegnaj, na zawsze na szlaku wyzwolenia narodowego, sprawiedliwości społecznej i socjalizmu.

Podczas spotkania palestyńskich polityków, którzy 27 listopada zebrali się w Betlejem, aby wspólnie uczcić pamięć zmarłego, Najif Hawatma powiedział:

Odejście towarzysza Fidela Castro, przywódcy, naszego przyjaciela, wielkiego rewolucjonisty, patrioty i nacjonalisty, jest wielką stratą dla rewolucjonistów i sił nacjonalistycznych na całym świecie.

Źródło: alhourriah.org (tytuł pochodzi od Redakcji Xportalu)

Tłumaczenie z jęz. angielskiego: Redakcja Xportal.pl

fidel_castro-najif_hawatma

Na zdjęciu: Fidel Castro i Najif al-Hawatma

Dodaj komentarz