Filipiny: Zacieśnienie współpracy z Rosją

Pięciodniową gościnną wizytę w porcie w Manili rozpoczęły 6. stycznia rosyjski niszczyciel okrętów podwodnych i tankowiec wojskowy. Prezydent Rodrigo Duterte skomentował wizytę jako sygnał, że Filipiny mogą zacieśnić swoje dyplomatyczno-wojskowe kontakty z Rosją. Zapowiedział też wspólne ćwiczenia wojskowe dla wzmocnienia wzajemnych związków obydwu państw. Zastępca dowódcy rosyjskiej Floty Pacyfiku kontradmirał Edward Michajłow zapowiedział, że ćwiczenia dotyczyć będą zwalczania piractwa morskiego i terroryzmu i przybrać mogą formę manewrów wojskowych lub użycia pewnych systemów walki.

Jak oświadczył filipiński sekretarz obrony Delfin Lorenzana, wspólne ćwiczenia będą mogły odbyć się po podpisaniu Memorandum o wzajemnym porozumieniu, nad którym Moskwa i Manila pracowały od 2014 r. Memorandum ma regulować między innymi wymianę personelu wojskowego, studentów i wspólne ćwiczenia wojskowe. W kwietniu 2016 r. przedstawiciele ministerstw obrony rosyjskiego i filipińskiego spotkali się w Moskwie, gdzie dyskutowali podpisanie Memorandum o wzajemnym zrozumieniu we współpracy wojskowej.

Rodrigo Duterte szuka możliwości zbliżenia z Rosją i chwali prezydenta Władimira Putina w ramach swojej polityki „zwrotu od Stanów Zjednoczonych” które krytykują jego politykę w zakresie walki z narkotykami i przestrzegania tzw. „praw człowieka”. R. Duterte wyraził swoje zainteresowanie bliższą współpracą zarówno z Rosją jak i z Chinami, „by uczynić ten świat pokojowym”.

(na podst. „The Manila Times” oprac. RL)

Dodaj komentarz