Bośnia i Hercegowina: Obchody Dnia Republiki Serbskiej

Mimo decyzji Trybunału Konstytucyjnego Bośni i Hercegowiny, iż ustanowiony przez władze Republiki Serbskiej (będącej jednym z podmiotów federacji tworzącej BiH) Dzień RS jest niezgodny z konstytucją, dzisiejszego dnia w mieście Banja Luka, stolicy podmiotu, odbyły się jego uroczyste obchody. Ulicami miasta przeszła defilada funkcjonariuszy policji, weteranów wojennych oraz członków stowarzyszeń sportowych i kulturalnych. Z uwagi na zakaz wydany przez ministerstwo obrony narodowej w paradzie nie wzięła udziału kompania reprezentacyjna III pułku piechoty, choć była obecna na głównym placu Banja Luki.

Jak stwierdził prezydent RS, Milorad Dodik: To szczególny dzień naszej jedności i stosunku do Republiki Serbskiej, sposobu życia i tego, kim chcemy być. Republika Serbska powstała, gdyż była odpowiedzią narodu na to, co się działo i chęcią stworzenia państwa, gdyż bez państwa nie ma wolności. Nigdy nie mieliśmy zamiaru zabierać wolność innym, a Republika Serbska jest dziś zjednoczona w pragnieniu pokoju i wolności.

Na obchody przybyli m.in. prezydent Serbii Tomislav Nikolić, patriarcha Serbskiej Cerkwi Prawosławnej Irinej, książę Aleksander Karadziordziewić oraz Darko Mladić, syn generała Ratka Mladicia, sądzonego przez trybunał w Hadze.

Przeciwko obchodom nowo ustanowionego święta protestowali przedstawiciele kilku partii politycznych, którzy określili działania Milorada Dodika jako „mały zamach stanu” i wezwali władze kraju do zdecydowanego przeciwstawienia się im. Swój sprzeciw wyraził także ambasador USA i Wysoki Przedstawiciel Wspólnoty Międzynarodowej, wzywając władze RS do respektowania prawa BiH.

Dzień Republiki Serbskiej przypada w rocznicę jej ogłoszenia w 1992 roku na obszarach zamieszkanych w większości przez Serbów, co nastąpiło w reakcji na przygotowania władz Bośni i Hercegowiny do ogłoszenia niepodległości i secesji z Jugosławii.

(na podst. balkans.aljazeera.net oprac. M.G.)

Dodaj komentarz