Polska: Ponad 60% Polaków za budową elektrowni atomowej

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce cieszy się coraz większym poparciem społecznym. Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii 61 proc. respondentów jest za budową elektrowni jądrowej w naszym kraju. To najwyższy wynik w historii badania, które jest prowadzone cyklicznie od 2012 r.

W porównaniu do 2015 r. odsetek zwolenników budowy elektrowni jądrowej wzrósł o 10 punktów procentowych. Spośród zwolenników, 21 proc. zdecydowanie popiera realizację tej inwestycji, a ponad 40 proc. jest raczej za. Wśród przeciwników 16 proc. opowiedziało się zdecydowanie przeciw a 18 proc. wyraziło przeciw umiarkowany.

Na uwagę zasługuję fakt, że 48 proc. badanych zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Zdecydowana większość badanych (68 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że elektrownia jądrowa jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Taki sam odsetek uznaje budowę, tego niskoemisyjnego źródła energii, za dobry sposób walki ze zmianami klimatycznymi. Niemal 80 proc. społeczeństwa jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinna zostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa. 79 proc. badanych zgadza się na finansowe wsparcie państwa w celu zapewniania sprawnej realizacji inwestycji.

Temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest ważny dla ponad 73 proc. społeczeństwa, jednak swój poziom wiedzy na temat energetyki jądrowej Polacy oceniają średnio (na szkolną ocenę 3). Zdecydowana większość Polaków (86 proc.) dostrzega potrzebę kampanii informacyjnej poświęconej tematyce energetyki jądrowej.

Sondaż został zrealizowany przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w dniach 14-30 listopada 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 2 000 respondentów w wieku 15-75 lat.

(Za: money.pl)

4 komentarze

 1. ale ściema !!!!! ….
  Kraj ,który ma kolosalne własne zasoby energetyczne(węgiel , geotermia)
  chce się uzależnić od obcej technologii, która dewastuje otoczenie na setki/tysiące lat.
  I jest cholernie droga !
  Komu chcemy zrobić dobrze ?
  A podobno nie mieliśmy płynąć w g(ł)ównym nurcie.
  CETA już przyjęta

 2. Statystycznie około 2% rodzących się dzieci posiada wady wrodzone o różnym stopniu ciężkości.

  Zadanie na dziś:
  Na przykładzie dowolnej elektrowni atomowej przedstawić dowody świadczące o wzroście zachorowań na nowotwory wśród ludności bądź wzroście liczby urodzeń obarczonych wadami wrodzonymi, poparte danymi statystycznymi.

  Odpowiedź: danych brak bądź pozostają w granicach błędu statystycznego.

  Elektrownia atomowa to nie bomba, której zadaniem jest zniszczenie infrastruktury, eliminacja ludności i trwałe skażenie środowiska. Nawet niezbyt „ekologiczna” elektrownia w Czarnobylu, nie posiadająca jeszcze szczelnej obudowy rdzenia (współczesne elektrownie mają o wiele bardziej zaawansowane zabezpieczenia na wypadek uszkodzenia), w wyniku awarii uwolniła ok. 100% gazowych produktów rozszczepienia, 20% izotopów jodu i 1% stałych produktów. Mimo to prowadzone badania oceniają wzrost zachorowań na nowotwory na AŻ 0,01% (około 4000 przypadków w całej Europie na przestrzeni 30 lat).

  https://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster#Cancer_projections

 3. „według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii” to mogli podać, że 100%, jak kłamać to kłamać

  tylko szkoda, ze nikt nie chce zapytać Polaków o zdanie, bo każdy by odpowiedział, że nie chce kolejnego Czernobyla ani kolejnej Fukushimy w Polsce, ani problemów z utylizacją odpadów radioaktywnych!

  energia atomowa to najdroższa z energii, bo jej prawdziwy koszt to masowe zachorowania na raka w okolicach elektrowni, a w przypadku wycieku to na skalę globalną – mutacje dzieci, białaczki, nowotwory, na masową skalę!

  „(…) 20 izotopów plutonu o liczbie masowej od 228 do 247. Wszystkie izotopy są nietrwałe, najdłużej żyjącym izotopem jest 244Pu z czasem połowicznego rozpadu 80,8 miliona lat. Kolejnymi są: 242Pu – 373,3 tysięcy lat, 239Pu – 24,11 tysięcy lat. Pozostałe mają czas połowicznego rozpadu mniejszy niż 7000 lat, a 16 z nich ma czas połowicznego rozpadu większy od 20 minut. Izotopy plutonu mają osiem izomerów jądrowych, wszystkie mają czas połowicznego zaniku mniejszy niż jedną sekundę (…)” źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pluton_(pierwiastek)

Dodaj komentarz