Tanzania: Niemcy zapłacą za epokę kolonialną?

Rząd Tanzanii rozważa podjęcie kroków prawnych, aby zmusić Niemcy do wypłacenia reparacji za popełnione ponad sto lat temu zbrodnie w Tanganice.  Poinformował o tym tanzański minister obrony Hussein Mwinyi.

Tanzania, nazywana niegdyś Tanganiką, do I wojny światowej była kolonią Cesarstwa Niemieckiego. Znana była wówczas pod nazwą Niemiecka Afryka Wschodnia.  Po powstaniu Maji-Maji (1905-1907) niemiecka armia dokonała tam rzezi  krajowców z 20 grup etnicznych.

– Weźmiemy pod uwagę działania podjęte przez rządy Kenii i Namibii, ubiegając się o odszkodowania. – zapowiedział Mwinyi. Niemiecka ambasada w Tanzanii nie skomentowała wystąpienia ministra.

Jeśli rząd Tanzanii, jak pisze agencja AP, będzie naciskać na wypłacenie reparacji, dawna Afryka Wschodnia może stać się kolejnym przykładem uzyskania odszkodowań od kolonizatorów. Udało się to sąsiadującej z nią Kenii, w której grupa Kenijczyków wygrała odszkodowania od Wielkiej Brytanii.

W 2013 r. rząd Jej Królewskiej Mości przeprosił za represje obejmujących torturowanie Kenijczyków walczących w latach 1950-1960 o wyzwolenie narodowe spod brytyjskiej władzy. Około 5200 torturowanym wówczas Kenijczykom wypłacił tytułem odszkodowania 21,5 mln dolarów, czyli średnio ponad 4.000 dolarów każdemu.

Wobec Niemiec roszczenia zgłosiła już inna ich była kolonia – Namibia. W styczniu Niemcy poinformowały, że wypłacą odszkodowanie rządowi Namibii za wymordowanie tam 65.000 ludzi podczas okupacji kolonialnej. Również w styczniu ludy Herero i Nama wniosły pozew zbiorowy przeciwko Niemcom w sądzie w Nowym Jorku, domagając się odszkodowań dla rodzin ofiar ludobójstwa. Rozmowy między rządami Niemiec i Namibii trwają.

(Na podstawie PAP)

2 komentarze

  1. A odszkodowania dla Polski? Skoro płacą?

  2. Powinniśmy przepraszać i płacić za to że jesteśmy lepsi w podbijaniu i stosowaniu przemocy? W imię czego? Jestem za, jeśli za te skromne sumy przyjmą trochę repatriantów którzy za nic nie mogą się odnaleźć na kontynencie złych kolonizatorów.

Dodaj komentarz