Iran: Rezygnujemy z petrodolara

Prezes banku centralnego Iranu Veliollah Seif poinformował, że Iran zamierza zaprzestać używania dolara jako waluty rozliczeniowej. Decyzja ma wejść w życie 21 marca, zamiast dolara Iran ma przejść na euro w rozliczeniach za ropę.

Sytuacja jest o tyle poważna, że głównym towarem eksportowym Iranu jest ropa naftowa. Roczne zyski ze sprzedaży surowca wynoszą ok. 40 mld dolarów. Jednocześnie rozliczanie ropy w dolarach stanowi o sile amerykańskiej waluty. W ten sposób generowany jest popyt na dolara, co pozwala mu pełnić rolę waluty rezerwowej. Jest to tzw. system petrodolara, zaprojektowany na początku lat 70-tych przez Henry’ego Kissingera, obecnego doradcę Donalda Trumpa ds. polityki zagranicznej.

To nie pierwszy raz, kiedy muzułmański kraj zamierza zrezygnować z rozliczania ropy w dolarach. W 2000 roku Saddam Husajn ogłosił, że Irak będzie sprzedawał surowiec wyłącznie w euro. Zaledwie kilka miesięcy później w mediach zaczęły pojawiać się informacje o posiadaniu przez Irak broni masowego rażenia. Ostatecznie Stany Zjednoczone dokonały inwazji i siłą przywróciły rozliczanie ropy w dolarach.

Krok dalej od Husajna poszedł libijski przywódca Muammar Kaddafi, który opracował plan stworzenia złotego dinara. W tej walucie sprzedaż ropy miały rozliczać wszystkie afrykańskie państwa eksportujące surowiec. Rozwiązanie Kaddafiego stanowiło ogromne zagrożenia dla petrodolara. W efekcie doszło do wywołania libijskiej rewolucji. Rebelianci wspierani przez Zachód przejęli władzę w kraju, a pomysł wprowadzenia złotego dinara upadł.

Obecnie odejście od rozliczeń w dolarach zapowiada Iran, będący kluczowym sojusznikiem Chin oraz Rosji.

Za: Independenttrader.pl, PressTV

9 komentarzy

 1. Robert Olejniczak

  Wojna z Iranem nie jest tak prostą sprawą jak wojna z Irakiem czy Libią. Iran ma 78mln ludzi, kraj górzysty. Opanowanie Iranu może sporo kosztować USA.

 2. Iran może sprzedawać swoją własność nawet za muszelki, to jego sprawa. Po jaką mu cholerę zamiana towaru za jakieś papierki śmiertelnego wroga.

 3. Euro nalezy do tez do bankierów. Praktycznie ta sama rodzina. Wiec to nie problem dla nich

  • i tu sie nie zgodzę ..zostanie wbity klin między dolcem a euro..euro zacznie być walutą bardziej cenioną co więc zrobi USA zacznie kupować euro czy może zmieni walutę na euro..wywola wojnę…a jak inne państwa pójdą w ślady Iranu …

 4. Haha kodowcow do Iranu wyślą haha next war ,life gones on.

 5. Czekam na decyzję Trampa. Żyjemy w ciekawych czasach

  • stare chińskie życzenie( bardziej nawet przekleństwo) brzmi : Życzę Ci abyś żył w ciekawych czasach. JA bym sie tak nie cieszył 🙂

 6. Zaraz sie ktos zanajdzie, zeby wprowadzis w Iranie demokracje… A to sie skonczy jak zwykle – wojana i tysiacami ofiar!

 7. Ciekawie się robi. CHoć reżim irański nie jest tak spersonalizowany, jak system w Iraku i w Libii. To kogo w końcu ubiją?

Dodaj komentarz