Francja: Marine Le Pen pragnie współpracy z Polską i Węgrami

Kandydatka na prezydenta Francji z ramienia Frontu Narodowego Marine Le Pen podczas rozmowy z dziennikarzami zadeklarowała chęć bliskiej współpracy z premierem Węgier Viktorem Orbanem i rzeczywistym przywódcą Polski Jarosławem Kaczyńskim. Nie potwierdziły się jednak słowa przytaczane przez „Rzeczpospolitą”, na temat propozycji demontażu UE z pomocą Polski i Węgier. Autor tekstu z „Rz”  przeprosił za wprowadzenie czytelników w błąd, jednakże zwrócił uwagę, iż wprowadzenie zmian proponowanych przez Le Pen de facto doprowadziłoby do demontażu Unii.   

Przewodnicząca Frontu Narodowego miała natomiast powiedzieć, iż przedmiotem jej współpracy z Kaczyńskim byłoby przestrzeganie zasady wolności i suwerenności krajów członkowskich UE, a także powstrzymanie ingerowania UE w wewnętrzne sprawy Polski (spór o Trybunał Konstytucyjny), oraz zapobieżenie nałożenia sankcji na Polskę i inne kraje, które odmówią przyjęcia obowiązkowych ilości imigrantów narzuconych przez wspólnotę.

Wśród innych swoich ewentualnych sprzymierzeńców, prócz Orbana i Kaczyńskiego, Marine Le Pen wymieniła także m.in. Ligę Północną we Włoszech, Austriacką Partię Wolności (FPO), Partię Wolności Geerta Wildersa (PVV) w Holandii, Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) w Wielkiej Brytanii.

(na podst. onet.pl, rp.pl, rt.com)

2 komentarze

  1. Z Kaczyńskim to może sobie najwyżej wymienić uwagi o wolności, równości i braterstwie oraz innych osiągnięciach rewolucji antyfrancuskiej.

  2. Jakie pragnie? Powiedziała tylko, że widzi możliwość współpracy. To wy pragniecie Le Pen …

Dodaj komentarz