Syria: Woda dociera do mieszkańców Aleppo

Woda z Eufratu po raz pierwszy od lat dotarła do miasta Aleppo w takiej ilości jak przed wojną. Stało się to wczoraj, w parę dni po wyzwoleniu położonego w górnym odcinku rzeki miasteczka Al-Chawsa, nad sztucznym jeziorem Al-Asad. Jest to zbiornik retencyjny na rzece Eufrat, stanowiący również jedno z dwóch ujęć wody zaopatrujących Aleppo; od miasta dzieli go około 80 kilometrów. Tereny te zostały wyzwolone od dżihadystów ISIS, którzy pod koniec grudnia ub. roku odcięli dopływ wody ze zbiornika na Eufracie.

Po ponownym uruchomieniu instalacji w Al-Chawsa masy wody osiągnęły pompownie w dzielnicy Suleiman Al-Halabi:

Na ulicach miasta świętowały wielotysięczne tłumy. Nic dziwnego – wraz z postępującą odbudową miasta i jego sieci wodociągowej, jest to kolejna zmiana niosąca mieszkańcom Aleppo nadzieję na lepsze jutro.

Co istotne, pojawiły się też doniesienia sugerujące, że woda i energia elektryczna z  jeziora Al-Asad będzie docierać również do kontrolowanego przez prokurdyjskie SDF miasta Manbidż i otaczających go wiosek. W ten wtorek dowództwo Syryjskiej Armii Arabskiej potwierdziło fakt zawarcia takiego porozumienia.

Tym samym zacieśnia się współpraca syryjsko-kurdyjska, a wrogom obu grup będzie dużo trudniej nastawiać je przeciwko sobie.

(na podst. Al-Masdar News, PressTV oprac. M. M.)

2 komentarze

  1. Niech żyje Assad !!!

Dodaj komentarz