Hiszpania: ETA się rozbraja

17 marca regionalny rząd Kraju Basków ogłosił, że ETA zamierza się rozbroić do 8 kwietnia i w tym celu niezwłocznie przekazać władzom Hiszpanii i Francji koordynaty kryjówek, gdzie przechowuje broń. W ocenie autonomicznych władz baskijskich to „wiarygodna” oferta i „możliwe jest rozbrojenie tej organizacji w krótkim terminie”. ETA zwróciła się do nich o zapewnienie „bezpośrednich dróg komunikacji” z Madrytem i Paryżem, aby możliwe stało się „osiągnięcie celu o historycznym znaczeniu dla naszego społeczeństwa”, jakim jest rozbrojenie.

Ogłoszenie deklaracji w sprawie rozbrojenia nastąpiło po opublikowaniu na łamach francuskiego dziennika „Le Monde” oświadczenia baskijskiej organizacji Bizi, które podpisał jej działacz Txetx Etcheverry. Stwierdził on, że rozbrojenie ETA może nastąpić jeszcze przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi we Francji. ETA powierzyła nam odpowiedzialność za rozbrojenie, tj. zlikwidowanie swego arsenału; do 8 kwietnia będzie całkowicie rozbrojona. – napisał Etcheverry.

8 marca hiszpańska Guardia Civil ogłosiła, że odkryła na terenie Kraju Basków, w pobliżu granicy francuskiej, skrzynię z „siedmioma pojemnikami materiałów wybuchowych”. 5 listopada ubiegłego roku skrzynkę z bronią należącą do ETA znaleziono również zakopaną w lesie Compiegne pod Paryżem.

17 marca rzecznik prasowy hiszpańskiego rządu Inigo Mendez de Vigo skomentował propozycję baskijskich separatystów słowami: Jedyną rzeczą, jaką ma do zrobienia ETA, jest rozbroić się i rozwiązać. Podkreślił, że rząd przyjmuje deklarację ETA „z całą ostrożnością”, a jego stanowisko w sprawie tej organizacji „nie zmieniło się ani o centymetr”.

(Na podstawie PAP)

 

Dodaj komentarz