Kazachstan: Zmiana alfabetu na łaciński

„Wieczny” kazachski prezydent Nursułtan Nazarbajew ogłosił, że rząd w Astanie rozpoczął prace nad reformą językową, w wyniku której w Kazachstanie przestanie być używana rosyjska grażdanka.

– Do końca 2017 roku, po konsultacjach z naukowcami i przedstawicielami społeczeństwa opracujemy standardy nowego kazachskiego alfabetu opartego na tym łacińskim. (…). Alfabet łaciński był używany od 1929 do 1940 r. 13 listopada 1940 r. przyjęto ustawę o przyjęciu do zapisu języka kazachskiego cyrylicy. (…). Obecnie dzieci w szkole uczą się angielskiego i angielskich liter bez trudności, co oznacza, że najmłodsze pokolenie nie będzie miało najmniejszych problemów ze zmianą. (…). Aby rozpocząć ich naukę nowego alfabetu do 2018 r. musimy już zacząć przygotowywać nowe podręczniki z użyciem tego alfabetu. – obwieścił Nazarbajew.

Alfabet łaciński z powodzeniem służy do zapisu języków nieeuropejskich, zarówno takich, które wcześniej zapisywane były w innych alfabetach (np. arabskim, rosyjskim), jak i takich, które wcześniej w ogóle nie miały formy pisemnej. W 1928 r. alfabet łaciński przyjęła Turcja, w latach 70-tych uczyniła to Somalia, a później m.in. Turkmenistan.

(Na podstawie kresy.pl opracował A.D.)

Jeden komentarz

  1. Na ich miejscu przyjąłbym alfabet mongolski.

Dodaj komentarz