Iran: Ahmadineżad wróci do polityki?

19 maja w Iranie odbędą się wybory prezydenckie. W dniach 10-14 kwietnia nastąpiła rejestracja kandydatów. Następnym etapem będzie ocena kandydatur przez Islamską Radę Strażników Rewolucji, która zadecyduje, czy wszyscy kandydaci zostaną dopuszczeni do startu w wyborach.

Chęć ubiegania się o najwyższe stanowisko w państwie zadeklarował Mahmud Ahmadineżad, prezydent Iranu w latach 2005-2013. Uczynił to, mimo, iż irański przywódca duchowy, ajatollah Ali Chamenei, zaapelował do niego we wrześniu, by zrezygnował z udziału w rywalizacji wyborczej.

Na arenie międzynarodowej Ahmadineżad uchodzi za polityka bardziej radykalnego od obecnie urzędującego prezydenta Iranu. Według rozpowszechnionej opinii reprezentuje on linię pryncypialnie antyamerykańską i antyizraelską, w przeciwieństwie do „umiarkowanego”, dopuszczającego kompromisy Hasana Rouhaniego, który prawdopodobnie będzie ubiegać się w tym roku o reelekcję.

(Na podstawie PAP opracował A.D.)

Jeden komentarz

  1. co było we wrześniu, to było we wrześniu …. Ayatollah Khamenei dał mu rade niezobowiązującą i to chyba zanim Trumpek uderzył w Syrie (?) .
    Ale tak naprawdę dopiero po wspólnej modlitwie Rady Islamskich Strażników Rewolucji , którzy spytają Boga o konkretnych kandydatów, okaże się czy Khamenei chce aby Ahmadinedżad startował, i t wtedy okarze się czy ma poparcie .W Iranie decyduje Bóg, jeśli Bóg przez Rade wyrazi zgode to Khamenei wyrazi poparcie .

Dodaj komentarz