Bliski Wschód: Polskie lotnictwo zaangażowane przeciwko Assadowi?

Czasopismo „Polska Zbrojna” opublikowało na swojej stronie internetowej reportaż pt. „Polscy lotnicy na misji przeciw Daesz”. Poświęcony jest on udziałowi żołnierzy WP w międzynarodowej operacji „Inherent Resolve” skierowanej oficjalnie przeciwko Państwu Islamskiemu. W jej ramach do bazy lotniczej w Kuwejcie oddelegowano 4 myśliwce F-16 polskich Sił Powietrznych, której mają tam pełnić rolę rozpoznawczą. Opracowany przez dziennikarzy materiał dokumentuje życie polskich wojskowych oraz ich działalność. W tekście pojawiają się jednak znamienne informacje:

Nasze samoloty często są namierzane przez obronę przeciwlotniczą nieprzyjaciela. Zdarzały się także, na szczęście nieskuteczne, przypadki ostrzału z ziemi – opisuje sytuacje nad Irakiem jeden z polskich pilotów F-16.

czy:

Zdarza się, że w obszarze naszego działania pojawiają się także maszyny wojskowe, które nie należą do koalicjantów.

Takie oświadczenia muszą zastanawiać. Państwo Islamskie nie dysponuje bowiem rozwinięta obroną przeciwlotniczą ani tym bardziej samolotami wojskowymi. Natomiast posiadają je jak najbardziej Siły Zbrojne Syrii, wspierane przez Federację Rosyjską. Czyżby więc polskie myśliwce uczestniczyły nie tylko w działaniach skierowanych przeciwko skrajnym islamistom na terenie Iraku, ale również prowadziły misje na terenie Syrii i to wymierzone w jej legalny rząd?

Informacje te są zwłaszcza niepokojące w świetle ostatnich nalotów koalicji pod wodzą USA na antyislamistyczne siły syryjskie i irackie.

O sprawie niejasności zaangażowania Sił Zbrojnych RP na Bliskim Wschodzie pisaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego portalu:

GROM szkoli „umiarkowanych” dżihadystów w Jordanii?

Syria: Siły lądowe USA i Jordanii nacierają od południa

Na podst. http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/22687?t=Polscy-lotnicy-na-misji-przeciw-Daesz, inf. własnych

5 komentarzy

 1. moherowy beret

  Zbrojnik,szkoda czasu na dyskusję z Tobą.
  Powtarzasz frazesy dokładnie jakie są w GP czy z ust Macierewicza.
  Polska pod rządami PO czy PIS jest tym samym dywersantem USraela.
  Wykonuje polecenia Izraela i USA,a nadzór nad wykonaniem prowadzi
  amerykańska ambasada.Proszę posłuchać prelekcje Grzegorza Braunam
  może to otworzy Panu szare komórki i oczy.

 2. blady2917

  PiS – najlepsza partia ? No ja was proszę : udzielanie wsparcia otwarcie wrogim Polsce banderowcom, robienie z żołnierza polskiego najemnika USraela, gnębienie rujnującymi podatkami małych, polskich firm przy jednoczesnym olewaniu problemu wyprowadzania pieniędzy za granicę przez wielkie, międzynarodowe korporacje, sprowadzanie na teren naszego państwa obcych wojsk przy jednoczesnej ciągłej degradacji rodzimej armii, no i na to wszystko jeszcze tworzenie za państwowe pieniądze społecznej grupy beneficjentów (i tym samym zależnych od władzy PiS potencjalnych wyborców) programu 500+, na którego realizację tyrać muszą wszyscy – no po prostu miodzio !

  A co do udziału naszych lotników w działaniach w Syrii: hańba !!! Kolejny przykład posługiwania USraelowi rękami żołnierza polskiego. Polskie samoloty powinny pilnować POLSKIEGO nieba i tyle na ten temat.

 3. Po co sie tak rozpisywac. Kraje jak Syria sa niszczone w interesie Izraela. Milosc do USA jest w pakiecie z miloscia do Izraela. Polska dla swojego interesu wiaze sie z USA. Moze to uzasadniac interesem Polski ( watpliwym bo USa chce wykorzystac Polske jako pole konfronrtacji) ale Polska traci w ten sposob prawo do powywania sie na moralnosc, wiarę i suwerennosc

 4. @Zbrojnik

  Mówię ci chłopie. Kontynuuj karierę na portalach typu Defence24. Co prawda wy – rządowy agitatorzy – macie tam już spory tłok, ale trudno. Tam będziesz jednym z wielu poklepywanych po plecach, tutaj jesteś tylko syjonistycznym kuriozum. Twoje kłamstwa są po prostu niedorzeczne. Fakty są takie, że

  1. amerykańskie siły nie raz atakowały armię Syryjską, a polskojęzyczne lotnictwo nad Syrią należy traktować jako amerykańskie.

  2. to Gruzja napadła na Osetię, a w 2013 USA napadały na Ukrainę robiąc tam nielegalny neobanderowski przewrót i ustanawiając rząd który znaczącą mniejszość rosyjską ustawił w kategorii Palestyńczyków.
  W ogóle w co za chorej głowie pojawia się myśl, że Polska powinna być antyrosyjska za „napaść na Gruzję”. A czemu nie jesteśmy antyamerykańscy za napaść USA na Irak albo Jugosławię? Poza tym III RP była antyrosyjska dużo wcześniej, już separatyzm w Czeczenii gorąco popierała, w 2004 nie zgadzała się na budowę gazociągu przez teren Polski itd.

  3. PiS jest de facto za uchodźcami, ponieważ bezgranicznie wspiera budowę UE jako superpaństwa, nawet postuluje likwidację narodowych armii. Skrajne żydofilstwo PiS świadczy o tym, że będą prowadzić politykę żydowskich liderów, a ci są opętani wizją zniszczenia białej rasy i podobnymi bzdurami. Pisowski „sprzeciw” przeciw migrantom to mydlenie oczu. Oni już podłożyli bombę zegarową w postaci 500+ które można wypłacać obcokrajowcom.

  4. Pisanie o tym, że „pis najwięcej robi dla gospodarki RP” – żenada. Co niby robi. Prezentacje Morawieckiego nt. samochodów elektrycznych? ZUPEŁNIE NIC NIE ZROBIŁ PiS.

  5. Owszem. USA dążą do wojny. Liczba amerykańskich prowokacji jest porażająca. Atakowanie Syrii (sojusznika Rosji), Bezpodstawne oskarżanie Rosjan o hacking, sianie histerii wojennej. Pokój zawdzięczamy tchórzliwej postawie kierownictwa politycznego w Rosji.

 5. oczywiście jestem zły na zaangażowanie polskiego lotnictwa w Syrii jednak w tym komentarzu chcę wyjaśnić jak rozumiem teksty z „polski Zbrojnej”
  1. „Nasze samoloty często są namierzane przez obronę przeciwlotniczą nieprzyjaciela. Zdarzały się także, na szczęście nieskuteczne, przypadki ostrzału z ziemi – opisuje sytuacje nad Irakiem jeden z polskich pilotów F-16”
  Jest oczywiste że „obrona przeciwlotnicza nieprzyjaciela ” to Syryjska Armia Arabska . taka sytuacja wynika z prostego faktu : zasięg syryjskich radarów jest większy niż zasięg działania syryjskich wojsk lądowych a po amerykańskich atakach na SAA ich obrona przeciwlotnicza namierza każdy samolot w zasięgu jej radarów . Rakiety przeciw polskim samolotom nie zostały dotychczas tylko dlatego że widocznie nie zagrażały one SAA i jej sojusznikom a latająć nad terenami kontrolowanymi przez ISIS mimowolnie pomagają one SAA ( „wróg twojego wroga jest Twoim przyjacielem ” ) ale gdy wlecą nad terytorium rządu w Damaszku na pewno rakiety przeciw nim zostaną odpalone .
  Co do przypadków ostrzału z ziemi to ISIS również ma broń przeciwlotniczą ( zu-23-2 , , Szyłka , zpu 2 , dszk itp. ) , ale za ostrzał odpowiadają również Armia SAaA i Irackie milicje ( prorządowe ) . Celem nie są jednak tylko polskie samoloty ale każde które przypominają amerykańskie
  2. „Zdarza się, że w obszarze naszego działania pojawiają się także maszyny wojskowe, które nie należą do koalicjantów”
  To oczywiście samoloty SAA i WWS – lotnictwo obu tych stron kontroluje cały obszar Syrii i takie spotkania są normalne ( tak jak WWS i USAAF) ale dopóki polskie samoloty nie zagrożą ( zaatakują ) lotnictwa SAA będą bezpieczne . Wątpię by USA pozwoliło samolotom koalicji na starcie z lotnictwem Rosji i Syrii ( Rosja ma uzgodnioną wymianę informacji z USA na temat lotów nad Syrią ) bo to mogłoby rozpocząć otwartą wojnę a tego USA raczej nie chce…
  A co do PIS – jest to najlepsza partia polityczna w Polsce ( najwięcej robi dla gospodarki RP , nie chce imigrantów ) a za jej poparcie dla USA winna jest – Rosja ( atak na Ukrainę i Gruzję ) .

Dodaj komentarz