Warszawa: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach

9 lipca 2017 delegacja Organizacji Falanga i Redakcji Xportal.pl wzięła udział w społecznych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich. Uroczystości zostały zorganizowane w Warszawie przez środowiska narodowe i kresowe.

Społeczne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich rozpoczęły się w południe 9 lipca przed Grobem Nieznanego Żołnierza w asyście pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Zgromadzeni na uroczystościach oddawali hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach w latach 1939-1947. Wydarzenie związane jest z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, który jest obchodzony 11 lipca, w tym roku po raz pierwszy oficjalnie.

Organizatorem Obchodów jest Komitet Honorowy Obchodów z ks.Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim jako Przewodniczącym oraz dr Lucyną Kulińską, Stanisławem Srokowskim i Witoldem Listowskim jako wiceprzewodniczącymi. W skład Komitetu wchodzi m.in. Redaktor Naczelny Xportal.pl i Przywódca Falangi, Bartosz Bekier oraz kierownictwo Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Jak poinformował w przeddzień uroczystości ks. Isakowicz-Zaleski, prezydent Andrzej Duda odmówił objęcia patronatem ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Uroczystości rozpoczęły się od zaśpiewania hymnu państwowego i uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wysłuchano także okolicznościowych przemówień. Zgromadzeni, po Apelu Pamięci, wraz z udziałem Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, wyruszyli z Placu Piłsudskiego do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie odbyła się Msza św. sprawowana w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. O godzinie 15:30 rozpoczął się koncert w wykonaniu Chóru Echo Kresów, pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego przy Placu Krasińskich.

Społeczne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich przyciągnęły wiele środowisk narodowych i kresowych. Podczas przemarszu warszawiacy spontanicznie dołączali do pochodu i powtarzali skandowane hasła.


2 komentarze

  1. Dzięki takiej polityce Naród Polski znów zapłaci krwią niewinnych Dziś już niema srodowisk
    które by stawiały opór upiornej polityce jaką prowadzą chorzy psychicznie Macierewicz i Kaczyński i też nic innego nie można spodziewać się po pazernych z Po Nadzieja jest tylko jak jedna starsza pani powiedziała ,,tylko w kibolach nadzieja że rozwali ten chory uklad

  2. Nareszcie coś co pokazuje, że Polska nie przyjęła pokornie waszyngtońskiego nakazu bezwzględnej przyjaźni z UPAińskimi wywrotowcami z Majdanu. Mnie, jako byłego żołnierza, cieszy podwójnie udział Wojska Polskiego, które jak widać nie straciło honoru i niezależności pomimo obstawiania nim politycznych spektakli „miesięcznic smoleńskich” i poniżaniu żołnierzy przez namaszczonego wolą Macierewicza młokosa – Misiewicza.
    Co do postawy prezydenta to zrobił dokładnie to czego zażądali od niego USraelscy zwierzchnicy, którym takie uroczystości mieszają w planach połączenia Polski i Ukrainy w jeden antyrosyjski protektorat.

Dodaj komentarz