Syria: Ofensywa sił rządowych przebija się w stronę Deir Ezzor

W ciągu ostatnich dwóch dni syryjskie siły rządowe poczyniły znaczne postępy, idąc z odsieczą dla miasta-twierdzy Deir Ezzor i spychając dżihadystów tzw. Państwa Islamskiego z zajmowanych pozycji. Docelowym zadaniem jest wypchnięcie ich wszystkich z centralnej części Syrii. Walka toczy się głównie w okolicach pustynnych – słabo zurbanizowanych, o niewielkiej liczbie punktów oporu – stąd możliwe wydaje się wyzwolenie dużego terytorium w stosunkowo krótkim czasie.

Wczoraj (czwartek, 13 lipca) pod przewodnictwem doborowych „Tiger Forces” rozpoczęła się ofensywa na miasto Al-Sukhnah – najważniejszy punkt oporu ISIS na drodze do stolicy muhafazy Deir Ezzor, i jednocześnie ostatni bastion dżihadystów we wschodniej części prow. Homs. Pierwszy punkt stanowił atak „Tygrysów” na pozycje ISIS położone na południe od miasta Resafa (będącego pod kontrolą sił rządowych od 19 czerwca). W ciągu trwających ponad 24 godziny starć, siłom rządowym udało się odrzucić terrorystów na około 16 km w kierunku południowo-wschodnim – wyzwalając miejscowości Tell Abu Kalat, Khirbel Al-Halul i Al-Hagl Al-Kabeer, tereny roponośne Khirbat al-Halul i Khadir, oraz ważne pole gazowe Al-Hayl.

W walce Syryjczyków wspierały jednostki Hezbollah oraz złożonej z Afgańczyków brygady Liwaa Fatemiyoun. Udało się im także połączyć z milicją sunnickiego plemienia Al-Shaitat, funkcjonującą pod nazwą swego patrona „Szejk Turki Al-Bouhamad” – zyskując w ten sposób 6,5 tys zbrojnych. W 2014 roku członkowie tego plemienia podnieśli bunt przeciwko tyranii tzw. Państwa Islamskiego – jednak odcięci od wszelkiego wsparcia z zewnątrz zostali rozbici, setki z nich straciły życie w walce, a kolejne poniosły śmierć w niezwykle okrutnych egzekucjach. Pozostali przy życiu bojownicy plemienni musieli ograniczyć się do walki partyzanckiej i dywersji.

Natarcie sił rządowych i sojuszników w stronę Al-Sukhnah ułatwiło „Sokołom Pustyni” (Liwaa Suqour Al-Sahra) i towarzyszącym im milicjom rządowym atak na pozycje ISIS we wschodniej części prow. Hama. Ponadto, ułatwi ono szturm na kluczowe miasto al-Suknah od strony zachodniej – gdzie różne siły i grupy prorządowe, wzmacniane przez wojska rządowe z 5. Korpusu Szturmowego, przebijają się przez wschodnie Homs wzdłuż autostrady na Deir Ezzor.

Warto dodać, że dzień wcześniej – w środę, 13 lipca – irackie siły bezpieczeństwa (reprezentowane najliczniej przez ochotników z Sił Mobilizacji Ludowej) przeprowadziły uderzenie na pozycje ISIS wzdłuż granicy syryjsko-irackiej, na terenach przygranicznych w prowincji Al-Anbar. W trakcie operacji unieszkodliwiono wytwórnię bomb-pułapek, oraz wiele pojazdów-bomb, które dżihadyści ISIS zamierzali rzucić na irackie oddziały, aby zadać im poważne straty i osłonić swój odwrót na terytorium Syrii. Po raz kolejny, dzięki współpracy syryjsko-irackiej (oraz wywiadów obu państw), plany terrorystów zostały zniweczone, a oni sami stracili zdolności operacyjne.

Milicja „Szejk Turki Al-Bouhamad” sunnickiego plemienia Al-Shaitat

(na podst. Al-Masdar, Twitter oprac. M.M.)

Jeden komentarz

  1. Nie byłbym taki pewny że ofensywa sił SAA z północy jest skierowana w kierunku Suchny – bardziej prawdopodobny kierunek to miasta Ghanim-al-Ali (strategiczne skrzyżowanie + odcięcie Kurdów od pól naftowych i gazowych w muhafizach Raqqa i Deir-az-Zaur) i Maadan (jedyny most przez Eufrat miedzy stolicami oby muhafiz) na zachodnim brzegu Eufratu oraz Shulah pod Deir-az-Zaurem

Dodaj komentarz