Turcja: Antyrządowy marsz postkemalistów na stolicę

9 lipca w Stambule odbył się wielki wiec opozycji przeciwko polityce rządzącej partii AKP i prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi, zwołany z inicjatywy postkemalistowskiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP). Według organizatorów wzięło w nim udział nawet 1,5 miliona osób; źródła rządowe podają liczbę 175.000. Mimo kontrowersji dotyczących rozmiarów protestu był to największy akt sprzeciwu wobec władz od 2013 r.

Wiec stanowił finał rozpoczętego w połowie czerwca wielotysięcznego marszu z Ankary do Stambułu. CHP zorganizowała go w odpowiedzi na skazanie swojego deputowanego na karę 25 lat pozbawienia wolności za przekazanie prasie materiałów dotyczących zaangażowania tureckiego wywiadu w działalność „syryjskiej opozycji”. Podczas wiecu przewodniczący CHP, Kemal Kılıçdaroğlu, wystosował pod adresem rządu dziesięć postulatów, wśród których znalazły się m.in. zniesienie stanu wyjątkowego, zwolnienie z aresztów i więzień dziennikarzy, wyjaśnienie niejasności związanych z puczem z 15 lipca ubiegłego roku.

Władze państwowe w żaden sposób nie blokowały marszu ani nie utrudniały organizacji wiecu. Zareagowały jednak poprzez stosowanie ataków retorycznych.

Potencjalne poparcie wyborcze dla Republikańskiej Partii Ludowej ocenia się aktualnie na około 25%.

(Na podstawie osw.waw.pl)

Dodaj komentarz