Polska: Gruzińska prokuratura węszy za Saakaszwilim

6 sierpnia do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynął wniosek gruzińskiego Ministerstwa Sprawiedliwości o „dokonanie ustaleń, czy Micheil Saakaszwili przebywa na terytorium Polski”.

– Zgodnie z procedurą zleciliśmy dokonanie ustaleń w tym zakresie Straży Granicznej i Policji. – poinformował Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury.

31 lipca kierująca gruzińskim resortem sprawiedliwości Tea Cukuliani zapowiedziała, że władze w Tbilisi będą żądać wydania Saakaszwilego od państw, w których będzie się on ukrywał.

Saakaszwili 1 sierpnia brał udział w obchodach rocznicy powstania warszawskiego. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób dostał się do Polski. Sam Saakaszwili twierdził, że przekroczył polską granicę z ukraińskim paszportem, jednak wiadomo, iż 26 lipca został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy (jedynego, jakie posiadał). Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti wystąpiła do Straży Granicznej z pytaniem o dokument, na podstawie którego Saakaszwili został wpuszczony na terytorium Polski, jednak Agnieszka Golias, rzecznik prasowy SG, odmówiła udzielenia odpowiedzi, tłumacząc, że takie informacje mogą być udostępniane wyłącznie „właściwym organom”. 5 sierpnia Saakaszwili udzielił wywiadu TVP Info. 6 sierpnia zorganizowano mu w Warszawie publiczne spotkanie z ukraińskimi imigrantami zarobkowymi, podczas którego towarzyszyła mu posłanka PiS Małgorzata Gosiewska. Podczas spotkania Saakaszwili powiedział, że wyjeżdża z Polski tego samego dnia, ale nie podał dokąd.

(Na podstawie kresy.pl i sputniknews.com opracował A.D.)

Dodaj komentarz