Polska: Liberałowie przeciwko Orlętom Lwowskim i Ostrej Bramie

Grupa samozwańczych „ekspertów” zamieściła na radykalnie liberalnym portalu Eastbook.eu apel o wyrzucenie kaplicy z Cmentarza Orląt Lwowskich oraz wizerunku kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie z nowego wzoru paszportów.

Wspomniany apel zaadresowany jest do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Możemy w nim przeczytać między innymi:

„Polska po niemal 100 latach od odzyskania niepodległości to zupełnie inny kraj, mający o wiele lepsze niż w przeszłości stosunki z Litwą i Ukrainą. Nie warto ryzykować zniszczenia tej wartości na rzecz wprowadzenia symbolicznych zmian graficznych na kartach polskich paszportów. Apelujemy do Pana Ministra o rozwagę i rezygnację z formuły konkursu, która w obecnej formie doprowadzi do kryzysu wzajemnych stosunków Polski z Litwą i Ukrainą”.

Nowy wygląd polskich paszportów związany jest z 100. rocznicą odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości, która upływa w przyszłym roku. Mają się w nich znaleźć motywy związane z Ziemiami Wschodnimi. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przewidziało, że jednym z nich będzie kaplica na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Z kolei Ostra Brama w Wilnie jest jedną z propozycji, na którą można głosować w internetowym plebiscycie zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na motyw Ostrej Bramy w polskich paszportach można głosować pod linkiem:

Motyw 10

Plany polskich władz skrytykował szef dyplomacji Republiki Litewskiej, która weszła w posiadanie polskiego Wilna w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow i agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Jak powiedział Linas Linkievičius, stojący na czele dyplomacji tego państwa, „wizerunek Ostrej Bramy nie powinien znaleźć się na polskich paszportach”.

W komunikacie MSZ Republiki Litewskiej czytamy z kolei: Ostra Brama i obraz Najświętszej Maryi Panny wewnątrz niej znajdują się na terytorium Litwy i ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa – głosi oświadczenie.

Z kolei 1 sierpnia do resortu spraw zagranicznych Litwy został wezwany zastępca ambasadora RP Grzegorz Poznański.

Natomiast według Mykoły Jarmoluka, zastępcy ambasadora Ukrainy w Polsce, umieszczenie kaplicy z Cmentarza Orląt Lwowskich „godzi w dobro naszych relacji”. Ukraina, tak jak i Republika Litewska, również jest terytorialnym beneficjentem agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 roku. W wyniku tego pogwałcenia prawa międzynarodowego Lwów stał się po raz pierwszy w historii miastem ukraińskim i takim pozostaje do dziś.

Ideę przypominania o polskości Wilna i Lwowa krytykują środowiska antykresowe i giedroyciowskie, w tym m.in. Jerzy Haszczyński i Paweł Kowal na łamach „Rzeczypospolitej”. W obronie motywów związanych z Ziemiami Wschodnimi wystąpił zaś w formie interpelacji poseł Robert Winnicki z Ruchu Narodowego.

Pod listem otwartym do ministra Błaszczaka podpisali się między innymi Agnieszka Filipiak i Michał Kacewicz z niemieckiego „Newsweeka”, Jan Pawlicki z lewicującej Telewizji Republika, Kaja Puto z „Krytyki Politycznej”, Bianka Zaleska ze stacji TVN, Jakub Biernat z TV Biełsat – stacji znanej ze szkalowania Żołnierzy Wyklętych.

Apel następująco skomentował profesor Radosław Zenderowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

„Chciałbym przypomnieć, że obydwa te miejsca, podobnie jak w całości i Wilno, i Lwów stanowią integralne elementy polskiej tradycji narodowej, polskiego etosu, eposu, toposu i genosu. Żądanie eliminowania tychże fragmentów polskiej pamięci zbiorowej, nota bene zgłoszonych przez samych obywateli w otwartym plebiscycie, jest nieporozumieniem i działaniem na szkodę Polski i Polaków. Twierdzenie, że umieszczenie ww. motywów w paszporcie oznaczać może jakąś formę pełzającego rewizjonizmu jest niepoważne i niemądre. To, że część Ukraińców i Litwinów tak uważa, mogę jedynie z politowaniem przyjąć do wiadomości, ale jako suwerenne państwo nie powinniśmy ulegać histerycznym (i ahistorycznym) głosom zza naszej wschodniej granicy”.

MediaNarodowe.com / Eastbook.com


2 komentarze

  1. TV Republika w naturalnym środowisku.

  2. liberałowie do pieca!

Dodaj komentarz