Bośnia i Hercegowina: Referendum ws. statusu Republiki Serbskiej odłożone

Podczas dwudniowego zjazdu rządzącego w Republice Serbskiej (podmiocie współtworzącym państwo Bośnia i Hercegowina) Związku Niezależnych Socjaldemokratów, działacze partii postanowili, że pomysł przeprowadzenia w 2018 roku referendum w sprawie statusu Republiki Serbskiej w ramach BiH zostanie odłożony na późniejszy okres, aby nie doprowadzić do pogłębiania podziałów w społeczeństwie. Decyzję zakomunikował w niedzielę 10 września przewodniczący partii i prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik, stwierdzając, że z powodu braku konsensusu wśród sił politycznych sprawa będzie rozpatrzona w bliżej nieokreślonej przyszłości, chyba że w kraju nastałyby ekstremalne warunki wymuszające decyzję o przeprowadzeniu referendum.

Władze w Sarajewie ostro sprzeciwiały się pomysłowi przeprowadzenia takiego głosowania, upatrując w działaniach Dodika próbę oderwania Republiki Serbskiej od Bośni i Hercegowiny. Tamtejszy trybunał konstytucyjny uznał na początku roku, że tego rodzaju plebiscyt byłby niezgodny z prawem.

(na podst. balkans.aljazeera.com/politika.rs oprac. M.G.)

Komentarz Redakcji: Jak podejrzewali niektórzy komentatorzy, próba przeprowadzenia takiego referendum przez Milorada Dodika była obliczona jedynie na zdobycie kapitału politycznego wśród serbskiej ludności w BiH, stanowiącą zdecydowaną większość w Republice Serbskiej, a to choćby z uwagi na fakt, że bez zgody utrzymującej protektorat nad krajem „wspólnoty międzynarodowej” (czyli de facto UE i USA) niemożliwa jest jakakolwiek zmiana w systemie politycznym BiH. Niewykluczone, że prezydent RS testował reakcję bośniackich władz oraz wspólnoty międzynarodowej, a wobec gwałtownych protestów odstąpił od pomysłu przeprowadzenia głosowania. (M.G.)

 

Dodaj komentarz