Ukraina: Saakaszwili kontratakuje

Michaił Saakaszwili, były prezydent Gruzji oraz gubernator obwodu odeskiego, obecnie bezpaństwowiec, w minioną niedzielę przedarł się na Ukrainę z terytorium Polski. Doszło do tego w rejonie przejścia granicznego Medyka. Władze w Kijowie usiłowały nie dopuścić do wjazdu Gruzina, blokując najpierw pociąg a potem autobus, którymi chciał podróżować. Jednak około godziny 20 zebrani zwolennicy Saakaszwiliego wykonali szarżę i pod flagami ukraińskimi i banderowskimi przełamali blokadę ukraińskich pograniczników, a ich lider pieszo wkroczył na teren sąsiadującego z Polską państwa upadłego.

W wyniku bezpośredniej konfrontacji ucierpieć miało 17 funkcjonariuszy ukraińskich. Wcześniej polskie służby bez żadnych utrudnień przepuściły jego grupę w której znajdowała się była premier Julia Tymoszenko. Po sforsowaniu przeszkód Saakaszwili udał się do Lwowa, gdzie przyjął go mer miasta Andrij Sadowij, z którym wystąpił na wiecu.

Oficjalnym celem aktywności eks-prezydenta Gruzji jest chęć odzyskania ukraińskiego obywatelstwa, odebranego mu (jego zdaniem bezprawnie) w lipcu b.r. (http://xportal.pl/?p=30040). Zarazem jednak wysuwa on znacznie dalej idące postulaty „walki z korupcją” i obecnymi władzami z Petrem Poroszenką na czele. Towarzysząca mu Tymoszenko, wezwała już do Lwowa wszystkie „patriotyczne, demokratyczne i proeuropejskie siły”. Z drugiej strony barykady prokuratora w Kijowie zapowiedziała wszczęcie sprawy karnej wobec nielegalnego przekroczenia granicy. Natomiast portal „Mirotworiec” wciągnął Saakaszwiliego na swą „listę wrogów Ukrainy”. Oczywiście oskarżenia o bycie rosyjską agenturą są wysuwane przez wszystkich, wobec wszystkich. Walka polityczna na Ukrainie wydaje się więc zaostrzać.

(Na podst. kyivpost.com, ria.ru, colonelcassad.livejournal.com)

2 komentarze

  1. stały czytelnik

    Ten autoplay w radiu to chyba jednak średni pomysł.

Dodaj komentarz