Iran: Zdecydowana odpowiedź, jeśli USA uzna Gwardię Rewolucyjną za terrorystów

Jeśli Stany Zjednoczone uznają wpływowe elitarne jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej za organizację terrorystyczną, Teheran zagroził w poniedziałek, że nastąpi „miażdżąca reakcja”.

Jak powiedział na konferencji prasowej rzecznik irańskiego MSZ Bohram Kasemi „Mamy nadzieję, że USA nie popełnią tego strategicznego błędu. A jeśli to zrobią, reakcja Iranu będzie stanowcza, kategoryczna i miażdżąca.”

W niedzielę agencja prasowa IRNA podała, że dowódca Gwardii Rewolucyjnej generał Mohammad Ali Dżafari zapowiedział, że jeśli USA uznają tę formację za ugrupowanie terrorystyczne, to Gwardia uzna za takowe armię amerykańską. Pojedyncze osoby i podmioty związane ze Strażnikami Rewolucji są obecnie na amerykańskiej liście zagranicznych organizacji terrorystycznych, lecz nie cała formacja.

Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że prezydent Donald Trump popełni poważny błąd jeśli uzna GR za organizację terrorystyczną. Oznaczałoby to, że Waszyngton jest o krok od oficjalnej deklaracji wojny, gdyż GR są częścią irańskich sił zbrojnych. Byłoby to również podejście nie pokrywające się z wyrażanym niejednokrotnie przez Trumpa celem całkowitego zniszczenia tzw. Państwa Islamskiego, które jest skutecznie zwalczane m.in przez irańskich żołnierzy. Seyed Hossein Mousavian na łamach „Huffington Post” wskazuje, że jeśli Trump uzna GR za organizację terrorystyczną, wówczas droga dyplomacji zostanie zamknięta.

Kresy.pl / PAP / Huffington Post


Jeden komentarz

Dodaj komentarz