Polska: Firma Kulczyka nie chce oddać Państwu pieniędzy

Jak nieoficjalnie ustalił Dziennik Gazeta Prawna, spółka Autostrada Wielkopolska (należąca do rzekomo zmarłego Jana Kulczyka) rozważa wystąpienie na drogę sądową w sprawie zwrotu 1,2 mld złotych do Skarbu Państwa z tytułu nadmiernej rekompensaty wypłaconej kilka lat temu przez polskie władze AW SA.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, władze Autostrady Wielkopolskiej mają rozważać dwie możliwości. Nie zgadzają się bowiem z argumentacją Komisji Europejskiej. Pierwsza to zaskarżenie decyzji KE do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak twierdzi AW SA, aneks był negocjowany przy udziale polskiego rządu i doradców, a dodatkowo rząd nie skorzystał z możliwości weryfikacji stawki rozliczeniowej w określonym terminie. Druga opcja to zaskarżenie sprawy przed polskimi sądami. Chodzi konkretnie o czynności egzekucyjne podjęte przez rząd (a te zostały podjęte w ekspresowym tempie).

Gazeta wyjaśnia, że Komisja Europejska bierze pod uwagę zaskarżenie decyzji przez Autostradę Wielkopolską, ale zakłada, że państwo i tak będzie musiało odzyskać nieprawidłowo przyznane spółce pieniądze.

Przypomnijmy, że w sierpniu Komisja Europejska poinformowała, że spółka AW SA otrzymała za dużą rekompensatę z tytułu zmiany ustawy o autostradach płatnych. Zmiany spowodowały, że pojazdy ciężarowe nie wnosiły opłat autostradowych. Rekompensata miała wynagrodzić spółce te zmiany. KE uznała natomiast, że takie działanie było niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Chodziło o blisko 900 milionów złotych. Ministerstwo Infrastruktury zauważa jednak, że w grę wchodzą też odsetki, co daje łączną kwotę ponad 1,2 mld złotych. Stracą na tym akcjonariusze spółki, którzy muszą partycypować w zwrocie pieniędzy. A są nimi Kulczyk Holding, PGE, Strabag, BZ WBK oraz Meridiam. To przełoży się na wartość ich pakietu akcji.

Autostrada Wielkopolska w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wciąż utrzymuje, że analizuje dokumenty z Komisji Europejskiej, a ewentualne decyzje zostaną podjęte po zakończeniu tego procesu.

(Na podst. ePoznan.pl)

Dodaj komentarz