ONZ: USA wystąpiły z UNESCO

Departament stanu USA poinformował przedstawicieli UNESCO o wystąpieniu amerykańskiego państwa z tej instytucji. Według rzecznik prasowej departamentu Heather Nauert, decyzja jest motywowana niechęcią organizacji do reform i… panującym w niej przyzwoleniem na antysyjonizm (sic!). Podjęta decyzja wejdzie w życie 31 grudnia.

„Podjęcie tej decyzji było niełatwe. Odzwierciedla ono rosnące zaniepokojenie amerykańskiego rządu rosnącymi zaległościami w uiszczaniu opłat członkowskich, brakiem chęci do przeprowadzenia reform i przyzwoleniem na antyizraelskie uprzedzenia w łonie organizacji” – uzasadniła decyzję Nauert.

W 2011 roku USA zawiesiło swoje członkostwo w UNESCO po tym, jak przyjęto do niego Palestynę.

Stany Zjednoczone zachowają status obserwatora. Dyrektor generalny organizacji Irina Bokowa wyraziła już żal z powodu podjętego przez USA kroku. UNESCO jest wyspecjalizowaną agendą ONZ, zajmującą się edukacją, nauką i kulturą. Założona została 16 listopada 1945, jej siedziba znajduje się w Paryżu. W skład jej członków wchodzi blisko 200 państw.

(Na podst. Independent)

3 komentarze

  1. No tak, przyjęcie Palestyny do UNESCO może utrudnić żydostwu systematyczne niszczenie palestyńskiego dziedzictwa ponad 2000-letniej kultury, ale sami żydkowie wolą się nie afiszować i lepiej zlecić sprzeciw tępym jak młotek „hamburgerom”. Po mojemu UNESCO bez USraela może być tylko lepsze.

  2. Bardzo dobrze..!
    Niech idą do diabła..
    Ameryka wnosi do światowej kultury dokładnie tyle, ile McDonald wnosi trucizny do światowych osiągnięć kulinarnych..

  3. Miejmy nadzieję, że Palestyna wstąpi do ONZtu i następnie USA wystąpią, przynajmniej jeden imperialistyczny moloch będzie bardziej izolowany

Dodaj komentarz