Rosja: Rolnicy wyrzucają Amerykanów z rynku zboża

Jak przyznaje Wall Street Journal, rosyjscy rolnicy wypierają Amerykanów z globalnego rynku zboża. Według prognoz amerykańskiego dziennika w 2017 roku Rosja wyprodukuje co najmniej 83 miliony ton zboża, zaś rosyjskie centrum ProZerno szacuje, że zbiory wyniosą nawet 130 milionów ton, co stanowiłoby najlepszy wynik od przeszło stu lat. Zdaniem specjalistów ma to związek ze zwiększeniem inwestycji w sektor, a także niskim kursem rubla, który sprzyja eksportowi.

„Odczuwamy satysfakcję z faktu, że udaje nam się wypierać Amerykanów z niektórych rynków” – powiedział rosyjski minister rolnictwa Aleksander Tkaczew. Nagły wzrost podaży dzięki rekordowym zbiorom spowodował spadek ceny buszla pszenicy na rynku w Chicago o 25 procent. Kryzys sprawił, że Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Pszenicy (US Wheat Associates) zamyka właśnie swoje biura w Egipcie, jednym z najważniejszych importerów zboża na świecie. Jak przyznał rzecznik tej organizacji Steve Mercer, „nie jesteśmy w stanie konkurować z Rosjanami przy takich cenach pszenicy”.

Zdaniem amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, amerykański eksport pszenicy w tym roku będzie stanowił zaledwie 15% światowego rynku. Ogólnie produkcja tego zboża w USA wyniesie zaledwie połowę produkcji rosyjskiej.

(na podstawie wsj.com i rt.com opracował RS)


Dodaj komentarz