Ukraina: Neobanderowcy zbezcześcili flagę Węgier na Zakarpaciu

Ukraińscy nacjonaliści zorganizowali w zeszłą niedzielę w Berehowie marsz z okazji 79. rocznicy utworzenia tzw. Siczy Karpackiej. Podczas marszu nieśli oni ze sobą flagi dwóch oddziałów walczących w Donbasie – „Karpacka Sicz” i „Legionu Swobody”, a także „Sokoła”, młodzieżówki partii Swoboda. Wasyl Wowkunowycz, zastępca dowódcy „Legionu Swobody” wygłosił przemówienie dotyczące Siczy Karpackiej utworzonej w 1938 roku.

Zgromadzeni następnie udali się pod konsulat Węgier. Ołeh Kucyn, dowódca oddziału „Karpacka Sicz” chciał wręczyć przedstawicielom konsulatu list wyrażający oburzenie wobec stanowiska Węgier w sprawie ukraińskiej ustawy oświatowej oraz „wspierania przez Węgry separatyzmu na Zakarpaciu”. Jako że konsulat był tego dnia nieczynny, pismo zostało wrzucone do skrzynki na listy. Kucyn zwrócił również uwagę policjantom, którzy ochraniali konsulat, że wszystkie ogłoszenia wywieszone na nim są napisane w języku węgierskim, co według niego jest naruszeniem ukraińskiego prawa.

Zgromadzenie następnie przeniosło się z ulicy Chmielnickiego pod siedzibę rady miasta, gdzie doszło do haniebnego czynu. Za pomocą drzewca, przedstawiciele „Karpackiej Siczy” strącili węgierską flagę, która wisiała tam zgodnie z postanowieniem miejskich rajców z 2006 roku. Flaga jednak wróciła na swoje miejsce.

Zgromadzeni wznosili takie hasła jak „Pamiętaj obcy, tu gospodarzem jest Ukrainiec”, „Jedna rasa, jeden naród, jedna ojczyzna to Ukraina”, „Sława Ukrainie – herojam sława”, czy „Sława nacji – śmierć wrogom”. Na jednym z transparentów umieszczono hasło „Ukraińskie Niepodległe Zjednoczone Państwo – od Popradu do Kaukazu”.

(na podstawie kresy.pl opracował Tomasz Szymkowiak)


2 komentarze

  1. Yark , Co za plan !!! U nas PiSd rząd wykupi upadlinców serwując im polskie emerytury i obywatelstwo. Różnica miedzy sytuacją wegierską jest taka ,że polaków wyrezano we wschodnich dystryktach GG w latach 1939 – 1944 , i póżniej od 1944-1948. . Polaków jest stosunkowo niewiele na tych terenach. Przyjmiemy praktycznie samych upadlinców. Po co to nam ?? Nie zapominajmy o potomków upadlinców z operacji Wisła w koszalinskiem i olsztyńskiem . Wychowywanych w nienawiści do polskości. A kto nie pamięta własnej historii to ją przerabia ponownie. Powstanie Chmielnickiego, rzeż Humania, rzeż Wołyńska , mordy upadlińców na polakach małopolska wchodnia 1939-1948, ……………………..

  2. Nie daliby rady Węgrzy wykupić terenów z większością węgierską? Przecież Ukraińcy to i tak biedaki i prędzej czy później nie będą mieli wyjścia, Węgrzy odzyskają część swoich historyczno-etnicznych ziem, a Rusini będą mieli wpływ do budżetu i możliwość częściowego uporządkowania ichniejszego syfu

Dodaj komentarz