ŁRL: Koniec rządów Igora Płotnickiego

23 listopada Igor Płotnicki opuścił Ługańsk i wyjechał na terytorium Rosji, skąd samolotem udał się do Moskwy. Stamtąd, według informacji podanych przez władze Ługańskiej Republiki Ludowej, przekazał swoją decyzję o rezygnacji ze stanowiska głowy państwa.

Igor Płotnicki przyleciał z Rostowa nad Donem do Moskwy zwykłym samolotem rejsowym, klasą ekonomiczną, bez ochrony. Miał ze sobą teczkę i garnitur w pokrowcu. Wszystko, co potrzeba dla rozpoczęcia nowego życia. Na lotnisku czekający na niego dwaj oficerowie służb – młodzi, weseli, moskiewscy – poszli za nim. Ot, tak właśnie wygląda historia. – opisał podróż ługańskiego polityka rosyjski pisarz Zachar Prilepin, pełniący obecnie służbę w siłach zbrojnych Donieckiej Republiki Ludowej. Prilepin sam podróżował wówczas do Rosji i spotkał Płotnickiego po drodze.

Informację o ustąpieniu Płotnickiego ogłosili przewodniczący Rady Ludowej (parlamentu) w Ługańsku Władimir Degtiarenko oraz dotychczasowy minister bezpieczeństwa państwa ŁRL, Leonid Pasecznik, który według własnego komunikatu ma tymczasowo pełnić obowiązki głowy państwa do przeprowadzenia wyborów w przyszłym roku.

Wyjazd Płotnickiego poprzedziła konfrontacja zbrojnych oddziałów na ulicach Ługańska, nosząca znamiona zamachu stanu. Według części mediów w akcji przeciw dotychczasowemu przywódcy ŁRL wzięły udział jednostki podlegające ministerstwa bezpieczeństwa państwa Donieckiej Republiki Ludowej. Przywódca DRL Aleksandr Zacharczenko pogratulował Pasecznikowi objęcia stanowiska i wyraził nadzieję, że będzie on skutecznie przeciwstawiał się „kijowskiej agresji”. Mogła to być aluzja do pojawiających się w schyłkowym okresie przywództwa Płotnickiego pojednawczych sygnałów pod adresem Kijowa.

Leonid Pasecznik przed przewrotem w Kijowie w 2014 r. i wybuchem powstania w Donbasie był oficerem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Miał wówczas zajmować się zwalczaniem przemytu z Rosji.

(Na podstawie rp.pl i kresy.pl opracował A.D.)

Jeden komentarz

  1. Miejmy nadzieje koniec machnowszczyzny w ŁRL . Ten burdel stanowił śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców całej Noworosji , szczęście że w ukraińskiej armii jest jeszcze większy .

Dodaj komentarz