Bartosz Bekier: Szczyt grupy 16+1 w Budapeszcie to wielki sukces Orbana

Redaktor naczelny Xportal.pl Bartosz Bekier udzielił wywiadu anglojęzycznemu radiu Sputnik International, w którym skomentował szczyt 16+1 w Budapeszcie jako sukces Victora Orbana i Węgier, będących obecnie głównymi politycznymi i ekonomicznymi beneficjentami współpracy z Chinami wewnątrz grupy, wyprzedzając w tym względzie Polskę. Wynegocjowana suma 2 mld euro pożyczki od Chińskiego Banku Rozwoju nie jest zdaniem Bekiera tak ważna, jak samo wypracowanie mechanizmu transferu pieniędzy z Państwa Środka do Europy Środkowo-Wschodniej, co stanowi duży postęp jeśli chodzi o relacje Pekinu z naszym regionem i stanowi kolejny dowód na to, że Chińczycy w ramach projektu zwanego „Nowym Jedwabnym Szlakiem” pragną poszerzać sferę swojego oddziaływania ekonomicznego i politycznego w przestrzeni, która na płaszczyźnie geopolitycznej i militarnej zdominowana jest obecnie przez USA.

Bartosz Bekier skomentował też zaskakującą rezygnację Polski z dołączenia do projektu kredytowego Chińskiego Banku Rozwoju jako decyzję, która może być podyktowana trzema różnymi okolicznościami:

  1. Jest to strategia negocjacyjna polskiego rządu, który uznał warunki kredytów za niekorzystne, zwłaszcza że byłyby związane z pewnym uprzywilejowaniem chińskich firm i obcym wpływem politycznym. Strona polska, negocjująca projekt kredytowy Chińskiego Banku Rozwoju prowadzi na ten temat rozmowy już od kilku lat i być może nie jest to ostatni ich etap.
  2. Polski rząd uznał, że warunki kredytu są złe i nie planuje zaciągania takowych, zarówno ze względów gospodarczych, jak i wizerunkowych. Przy okazji odrzucenia propozycji 10 mld kredytu ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego minister Morawiecki tłumaczył, że „gospodarka Polski jest w tak dobrym stanie, iż żadne nowe kredyty nie są jej potrzebne”.
  3. Mieliśmy do czynienia z czerwonym światłem ze strony Waszyngtonu, który nie zgodził się na kolejne ingerencje Pekinu w sytuację Polski, uznawanej przez USA za swoją strefę wpływów.

Redaktor Bekier mówił również o perspektywach stojących przed grupą 16+1, stwierdzając, że obecnie nie jest ona kształtującą się alternatywą dla Unii Europejskiej, lecz stanowi platformę dla jej państw członkowskich do walki o ich partykularne interesy. Jak zauważył Bekier, silniejsze więzy wewnątrz grupy 16+1 mogłyby w przyszłości osłabiać więzy wewnątrz Unii Europejskiej, lecz jedynie w warunkach, gdy obserwowalibyśmy gwałtowanie wzrastające zainteresowanie takim projektem politycznym ze strony Chin, zielone światło ze strony Waszyngtonu i dalsze osłabianie pozycji Niemiec borykających się z licznymi problemami wewnętrznymi. Bartosz Bekier pozytywnie odniósł się do obecności delegacji białoruskiej na szczycie w Budapeszcie, wyrażając nadzieję, że jej ewentualny akces mógłby w przyszłości złagodzić stanowisko antyrosyjskie niektórych państw członkowskich grupy 16+1.

Audycja programu „Trendstorm”, w którym wystąpił red. nacz. Bekier dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://sputniknews.com/radio_trendstorm/201712021059606164-budapest-summit-the-silk-road-comes-to-europe/

 

 

Dodaj komentarz