Izrael: Netanjahu zmienia chroniącą go ustawę

W niedzielę dziesiątki tysięcy osób wyszły na ulice Tel Awiwu, a dwa inne marsze odbyły się w Hajfie i Jerozolimie w celu zaprotestowania przeciwko forsowanej przez koalicję rządzącą ustawie, która według krytyków ma chronić premiera Netanjahu przed poniesieniem konsekwencji toczących się przeciwko niemu dochodzeń. Ustawa miała uniemożliwić policji przekazanie prokuraturze informacji dotyczących oskarżenia podejrzanych oraz zakazać śledczym informowania mediów o przebiegu postępowania.

Plan zmodyfikowania projektu został odebrany jako próba powstrzymania „rosnącego gniewu opinii publicznej”, która co raz częściej organizuje protesty przeciwko działaniom premiera. Klauzula zawarta w tym projekcie, zabraniająca policji informowania o przebiegu śledztwa miała oszczędzić premierowi sytuacji, w których publikowane miały być wstydliwe dla niego ustalenia policji.

Netanjahu był przesłuchiwany przez policję sześciokrotnie w ramach dwóch postępowań dotyczących korupcji. Przeciwko niemu toczą się dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy luksusowych podarunków, które on i jego żona mięli dostawać od biznesmenów. Wartość tychże podarków określa się na dziesiątki tysięcy dolarów. Drugie postępowanie dotyczy negocjacji z właścicielem najpopularniejszej gazety w Izraelu „Jedijot Achronot”, którego premier miał przekonywać do przedstawiania władzy w bardziej korzystnym świetle.

Trzecie śledztwo z kolei dotyczy bliskich współpracowników oraz krewnego Netanjahu i związane jest z kupieniem przez Izrael niemieckich okrętów podwodnych za sumę 2 mld dolarów. Podejrzanym zarzuca się konflikt interesów oraz ogromne korzyści finansowe, które miałyby płynąć z próby wpłynięcia na decyzję premiera. Dodatkowo, przesłuchano deputowanego partii Likud Dawida Bitana, który jest bliskim współpracownikiem premiera. Jest on podejrzany o udzielenie pomocy kryminalistom w zamian za anulowanie długu.

Postawienie premiera Netanjahu w stan oskarżenia nie zmusza go do złożenia swojego urzędu, ale może on zostać zobligowany do ustąpienia.

(na podstawie onet.pl opracował Tomasz Szymkowiak)

Dodaj komentarz