Ukraina: Saakaszwili zatrzymany przez SBU

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili jest podejrzewany o „współdziałanie z uczestnikami organizacji przestępczych i ukrywanie ich działalności” oraz o „pracę na rzecz obalenia władzy państwowej.” – przekazało biuro prasowe Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Według deputowanego do Rady Najwyższej Siergieja Berezenki, prokurator generalny Jurij Łucenko ma wystąpić z oświadczeniem o źródłach finansowania demonstracji przed parlamentem, gdzie brał udział były prezydent Gruzji wraz ze swoją partią.

Wcześniej Saakaszwili wraz ze swoimi zwolennikami zorganizował demonstrację w Kijowie, domagając się impeachmentu obecnego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Podczas demonstracji Saakaszwili wzywał Ukraińców do zebrania się w następną niedzielę na Placu Wolności, jeśli władze kraju nie podejmą do tej pory decyzji o impeachmencie prezydenta i utworzeniu Sądu Antykorupcyjnego. Wartym odnotowania jest fakt, że podczas demonstracji pojawiła się wśród flag symbolika OUN-UPA. (https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/…/24852073_20239897311…)

Dzisiaj rano do mieszkania Saakaszwilego przybyli z nakazem rewizji funkcjonariusze Prokuratury Generalnej i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Były prezydent Gruzji wszedł na dach siedmiopiętrowego bloku i groził, że skoczy. Przed blokiem zebrali się zwolennicy Saakaszwilego, którzy próbowali dostać się do budynku zagrodzonego przez funkcjonariuszy siły specjalnych. Aktywiści wykorzystali kontenery na śmieci aby staranować funkcjonariuszy Specnazu.

Ukraińskie media donosiły pod koniec listopada, że władze postanowiły do końca roku deportować Saakaszwilego, któremu wcześniej zostało odebrane ukraińskie obywatelstwo. Na początku grudnia były prezydent Gruzji twierdził, że może zostać ekstradowany już w najbliższym czasie i w takim wypadku preferowałby powrót do Gruzji niż wydalenie do Europy. Wcześniej Saakaszwili twierdził, że ma prawo legalnie pozostać na terenie Ukrainy do 1 marca.

(na podstawie Sputnik Polska opracował Tomasz Szymkowiak)

AKTUALIZACJA: Wczesnym popołudniem Saakaszwili został odbity przez swoich zwolenników z rąk SBU. Udało im się zatrzymać samochód, którym gruziński polityk był przewożony, a następnie rozbić szybę i wydostać go ze środka [na podst. colonelcassad.livejournal.com – zob. video i zdjęcia].

Dodaj komentarz