USA: Trump uznał Jerozolimę stolicą Izraela

Amerykański prezydent Donald Trump poinformował oficjalnie podczas konferencji prasowej o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel-Awiwu do Jerozolimy i następnie podpisał odpowiednie dokumenty w tej sprawie. Tym samym Stany Zjednoczone uznały, że Jerozolima stanowi stolicę tworu syjonistycznego. Trump oświadczył, że nadszedł najwyższy czas, aby tak się stało, gdyż „Jerozolima jest nie tylko sercem trzech wielkich religii, ale także sercem jednej z najbardziej udanych demokracji na świecie”.

Relokacja ambasady USA nie odbędzie się od razu i według szacunków może potrwać nawet 3-4 lata. Jest to spowodowane kwestiami logistycznymi oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom ambasady w jej nowej lokalizacji. Warto również dodać, że uchwała o uznaniu Jerozolimy jako stolicy tworu syjonistycznego została przyjęta przez amerykański parlament już w 1995 roku, jednak kolejni prezydenci co pół roku opóźniali jej realizację w obawie przed napięciami na Bliskim Wschodzie.

Jak można było się spodziewać, reakcje na Bliskim Wschodzie na wieści o przeniesieniu ambasady były negatywne. Jedynym, aczkolwiek oczywistym, wyjątkiem jest pozytywna reakcja premiera państwa położonego w Palestynie Benjamina Netanjahu, który ostatnimi czasy boryka się z bardzo poważnymi zarzutami. Znamiennym jest fakt, że przeciwko posunięciu USA mocno protestował najważniejszy sojusznik amerykański w regionie, czyli Arabia Saudyjska. Według Saudyjczyków zburzy to dotychczasowe osiągnięcia izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego oraz wywoła gniew muzułmanów na całym świecie. Z kolei turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział zerwanie wszelkich stosunków z Izraelem jeżeli Trump podejmie decyzję w tej sprawie.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas zaapelował do papieża Franciszka oraz przywódców państw arabskich o próbę odwiedzenia prezydenta USA od podjęcia tej decyzji. Hamas z kolei ostrzegł Trumpa przed takim posunięciem i wezwał Palestyńczyków do podjęcia działań przeciwko tej „brutalnej decyzji”.

(na podstawie autonom.pl i fort-russ.com opracował Tomasz Szymkowiak)

Komentarz Redakcji: Wiernopoddańczość USA wobec tworu syjonistycznego nikogo nie powinna dziwić. Jako ewentualne rozwiązanie tej kontrowersyjnej decyzji proponujemy przeniesienie stolicy tworu syjonistycznego do Waszyngtonu.


2 komentarze

  1. Ciekawe czy takie posunięcie podkopie cichy sojusz Żydów i wahabickich islamskich radykałów?

  2. yog sothoth

    Relacje USA – Izrael po staremu. Ogon dalej merda psem

Dodaj komentarz