Irlandia: Sinn Féin zaatakowane za sprzedaż „terrorystycznych” gadżetów

Partia Sinn Féin została mocno skrytykowana za rozprowadzanie gadżetów, w tym koszulek, odwołujących się do Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Jedna z takich koszulek przedstawia grupę zamaskowanych ludzi wkomponowanych w litery IRA z podpisem „Niepokonana armia”.

Senator partii Fine Gael Joe O’Reilly stwierdził, że „takie podejście do polityki jest nie do zaakceptowania” oraz „partia polityczna musi zaprzestać takich praktyk” i „są całe rzesze młodych ludzi, którzy nie doświadczyli czasu Kłopotów i nie stanowią części pokolenia, które doświadczyło przemocy, a więc można na nich łatwo wpłynąć oraz skierować na tę drogę”.

Poseł Demokratycznej Partii Unionistycznej Gregory Campbell powiedział „Pomimo tego, że Sinn Fein mówi dużo o poszanowaniu praw człowieka, wciąż kontynuują oddawanie czci gwałcicielom praw człowieka z IRA oraz nie okazują żadnego szacunku ofiarom terroryzmu. Republikanie wydają się być niechętni do zaprzestania wychwalania terroryzmu, który przez długi czas rozprzestrzenił się po Irlandii Północnej.”

Rzecznik prasowy Socjaldemokratycznej Partii Pracy z kolei powiedział: „Każda partia polityczna, która kontynuuje postrzeganie naszej historii w kwestiach upadku lub zwycięstwa nie rozumie natury porozumienia pokojowego oraz nie może prawowiernie brać udziału w procesie pojednania, tak bardzo potrzebnego w tym kraju.”

(na podstawie belfasttelegraph.co.uk opracował Tomasz Szymkowiak)


Dodaj komentarz