Jemen: Oddziały Hutich zestrzeliły dwa samoloty saudyjskiej koalicji

Oddziały Hutich zestrzeliły nad Saną samolot F-15, należący do saudyjskiej koalicji – podaje związany z rebeliantami kanał telewizyjny Al Masirah. Według reportażu samolot miał zostać zestrzelony przez pocisk ziemia-powietrze w momencie, gdy zrzucał bomby na cywili.

Wcześniej, 7 stycznia rebelianci zestrzelili samolot Panavia Tornado, również należący do prowadzonej przez Saudów koalicji, w okolicach jednostki administracyjnej Sada. Od początku stycznia 2018 roku saudyjska koalicja kontynuuje bombardowania Jemenu, których celem jest wojskowa oraz cywilna infrastruktura kontrolowana przez Hutich. Biorąc pod uwagę fakt, że rebelianci nie posiadają własnych sił powietrznych, każde zestrzelenie wrogiego samolotu stanowi cios w wizerunek Saudów.

(na podstawie southfront.org opracował Tomasz Szymkowiak)

2 komentarze

  1. Huti używają rosyjskich rakiet powietrze-powietrze które pochodzą z jemeńskich sił powietrznych. Są to R-27T używane też na polskich migach-29. Byli w stanie samodzielnie dorobić do nich stopnie startowe co wspiera tezę, że w bombardowanym jemenie działa produkcja rakiet i ich pociski balistyczne nie koniecznie pochodzą w całości z iranu. Podobną konwersję rakiet p-p na ziemia-powietrze próbowali wdrożyć w 1999 serbowie. http://www.ausairpower.net/Other/RL-4M-Archer-Serbia-1999-1S.jpg https://pbs.twimg.com/media/DQwKxt3VQAIrhVy.jpg

Dodaj komentarz