Egipt: Państwo Islamskie wypowiada wojnę… Hamasowi

Egipska odnoga tzw. Państwa Islamskiego, operująca na granicy ze Strefą Gazy, opublikowała najnowsze nagranie wideo, w którym wypowiada wojnę palestyńskiemu ruchowi oporu Hamas. W filmie dżihadysta ISIS nazywa Hamas „apostatami”, a następnie dokonuje egzekucji na członku brygady al-Qassam, zbrojnego ramienia organizacji.

Przemawiający w filmie terrorysta wypowiada również groźby pod adresem Żydów, jednak samo państwo położone w Palestynie pomija. Bardzo często tzw. Państwo Islamskie wypowiada wojnę innym muzułmańskim ugrupowaniom takim jak Hamas w Palestynie, Taliban w Afganistanie, czy Front al-Nusra w Syrii. Znamiennym jest z kolei fakt, że ISIS nigdy nie wypowiedziało wojny tworowi syjonistycznemu, a nawet raz przeprosiło Izrael za otwarcie ognia w stronę Izraelskich Sił Zbrojnych w rejonie Wzgórz Golan.

(na podstawie fort-russ.com opracował Tomasz Szymkowiak)

Komentarz Redakcji: W nagraniu dostrzeżono pewien ciekawy szczegół – sympatycy Hamasu twierdzą, że zostało ono wykonane zaledwie kilkaset metrów od izraelskiej granicy, blisko miejscowości Kerem Shalom. Jako dowód przywołują wieżę telekomunikacyjną widoczną w tle, za plecami dżihadystów. Daniele Raineri, dziennikarz włoskiego „Il Foglio” zauważa, że jeżeli Państwo Islamskie faktycznie operuje w tej okolicy, to zagrożony jest jeden ze szlaków dostaw dla Hamasu w Palestynie. Jak to możliwe, że dżihadyści mogą spokojnie operować blisko granicy izraelskiej, stanowi podobną tajemnicę co wieloletnie istnienie syryjskiej enklawy ISIS, graniczącej z tworem syjonistycznym od północy:

2 komentarze

  1. ArisheKampfer

    Nie żeby coś ale spóźniliście się z tym newsem jakieś 2-3 dni

    • Redakcja Xportal

      Nie żeby coś, ale nie bawimy się w wyścigi tylko sprawdzamy informacje z Bliskiego Wschodu u naszych źródeł, czego owocem jest m.in. komentarz uzupełniający obraz sytuacji pod tą notką 😉

Dodaj komentarz