Redaktorzy Bekier i Rękas o rekonstrukcji rządu dla Geopolitica.ru

Co oznacza zmiana na stanowiskach szefów MON i MSZ dla Polski? Światowe media i ośrodki analityczne, w tym również rosyjskie, zainteresowane są biegiem wypadków w Polsce. Redaktorzy Bartosz Bekier i Konrad Rękas skomentowali dla Geopolitica.ru rekonstrukcję polskiego rządu.

 

Bartosz Bekier:

Dymisja Antoniego Macierewicza oznacza likwidację jego udzielnego księstwa wytworzonego w ramach Ministerstwa Obrony, które było prawdopodobnie najbardziej pro-atlantyckim komponentem polskiego rządu, inspirowanym do podejmowania konkretnych działań przez bezpośrednie, amerykańskie wpływy. Twarda kontrola sprawowana w wojsku przez Macierewicza była bez wątpienia solą w oku prezydenta Andrzeja Dudy, którego zwierzchność nad siłami zbrojnymi mogła wydawać się wręcz iluzoryczna. Konflikt dotyczący nominacji generalskich paraliżował wiele ważnych decyzji personalnych i był jednocześnie widzialnym dowodem niezgody panującej w polskim obozie rządowym. Mianowanie nowym ministrem Mariusza Błaszczaka, dawnego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który jest raczej prostym biurokratą, aniżeli ideologicznym krzyżowcem szukającym obcego wsparcia, jak było w przypadku Macierewicza, prawdopodobnie przysłuży się normalizacji napiętej sytuacji w armii. Lojalność Błaszczaka wobec prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, szarej eminencji polskiego rządu, ma charakter totalny. Jego mianowanie na szefa MON oznacza, iż Kaczyński przechodzi na „sterowanie ręczne” i przejmuje bezpośrednią kontrolę nad resortem.

Zamiana Witolda Waszczykowskiego przez Jacka Czaputowicza na stanowisku szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych prawdopodobnie nie zmieni niczego, poza politycznym stylem i pewnymi niuansami. Czaputowicz pracował razem z Waszczykowskim w tym samym ministerstwie jako podsekretarz stanu. W odróżnieniu od Waszczykowskiego jest on jednak naukowcem, profesorem akademickim specjalizującym się w teorii bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych. Nie mamy tu jednak do czynienia z myślicielem politycznym czy też typem ideologa. Oznacza to, że pro-atlantyckie stanowiska rządu będą prawdopodobnie wyrażane w sposób bardziej umiarkowany i subtelny. Polska stoi również przed koniecznością pewnego „resetu” w relacjach z Unią Europejską i Niemcami, zaś prof. Czaputowicz jako nowy minister spraw zagranicznych może wydawać się bardziej odpowiedni do tego rodzaju wyzwań. Warto jednak pamiętać, że w niedalekiej przeszłości zasłynął również kilkoma eurosceptycznymi wypowiedziami, takimi jak krytykowanie liberalnego dogmatu nieodzowności i rzekomego altruizmu UE w postaci subwencji finansowych, czyli tzw. „dopłat”.

Konrad Rękas:

Zmiana w rządzie posiada, generalnie, charakter wewnętrzny – jak zresztą wszystko, czym zajmuje się obóz rządowy. Główną cechą polskiej polityki jest to, że wszystko co robi Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w polityce międzynarodowej jest podporządkowane celom wewnętrznym. Jednocześnie wszystko co dzieje się w kraju jest wynikiem zależności PiS względem obcych ośrodków siły.

W tym przypadku Jarosław Kaczyński zdecydował się na niestandardowy krok – po prostu zdymisjonował ministrów najbardziej krytykowanych przez media i najbardziej wyśmiewanych w Internecie – działał więc jak specjalista PR, wrażliwy na opinię publiczną, a nie jak dyktator, jak jest postrzegany i opisywany.

Rekonstrukcję rządu można opisać jako nadanie gabinetowi Mateusza Morawieckiego bardziej technokratycznego wizerunku, a także gest wobec politycznego centrum i własnego elektoratu PIS, w pewien sposób zawstydzonego złą opinią na temat Antoniego Macierewicza, Jana Szyszko, czy Witolda Waszczykowskiego. Przede wszystkim ten ruch wzmacnia jednak pozycję samego premiera, który obecnie nie ma już praktycznie żadnych rywali w rządzie, a także nikogo, kto mógłby zostać liderem całego obozu Zjednoczonej Prawicy (pozycja Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina jest ograniczona przez wyznaczoną im rolę „partnerów koalicyjnych PiS”). Wygląda to więc niemalże jak wskazanie następcy Kaczyńskiego lub przynajmniej kandydata PiSu w następnych wyborach prezydenckich. Jednakże w sposób typowy dla PiSu, może to być również pierwszy krok do tego, aby zepchnąć marzyciela do otchłani niebytu, gdy niedoszły dziedzic okaże się niepotrzebny. Zwłaszcza jeśli rezygnacja Antoniego Macierewicza przyda mu heroicznego uroku w oczach twardego elektoratu PiS. Jego spodziewany wybór na stanowisko marszałka sejmu – to wszystko uczyni z Macierewicza naturalnego kandydata radykałów PiSu przeciwko każdemu innemu pretendentowi z tej formacji. A czy to wszystko ma jakiekolwiek znaczenie międzynarodowe? Nie.

(Źródło: https://www.geopolitica.ru/en/article/poland-reshuffles-government-whats-going)

Jeden komentarz

  1. W wojsku nadal mocno trzymają się ludzie z komunistyczną przeszłością. Podziw dla AM jako ministra ON polega na tym, że opinia publiczna nie ma pojęcia o rzeczywistych stosunkach w armii, bo jest karmiona agresywną propagandą.

Dodaj komentarz