Polska: Głosujesz za życiem – won z Platformy

Po sejmowym głosowaniu w sprawie projektów zmian w prawie aborcyjnym, które miało miejsce 10 stycznia, trójkę posłów wyrzucono z Platformy Obywatelskiej. Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak zostali usunięci z partii jednomyślną decyzją zarządu podjętą na wniosek przewodniczącego Grzegorza Schetyny.

Powodem jest fakt, iż wymienieni posłowie oddali głosy za odrzuceniem projektu liberalizacji ustawy aborcyjnej oraz za skierowaniem do dalszych prac w komisji obywatelskiego projektu rozszerzenia ochrony życia nienarodzonych. Złamali w ten sposób dyscyplinę klubową, zarządzoną przed głosowaniem przez władze PO.

– Dotychczas nie została zmieniona preambuła partii, gdzie jest zapisany szacunek dla konstytucji i dla wartości chrześcijańskich. Po raz pierwszy były podjęte takie decyzje, zlikwidowano wolność wyboru. Zastraszanie nie jest dobrym sposobem zarządzania partią, a tu odcina się konserwatywne skrzydło i je terroryzuje. Dotychczas byliśmy partią dwuskrzydłową. Zresztą to konserwatywne skrzydło jest silne, bo to nie tylko nasza trójka, ale też część posłów, którzy nie głosowali. To w sumie jedna czwarta klubu. Partia musi sobie odpowiedzieć jaki jest jej profil: czy dwa skrzydła, czy bardziej w lewo. – skomentowała sprawę Fabisiak.

Źródło: Wirtualna Polska

Komentarz Redakcji: Kierownictwo Platformy ostatecznie rozstrzygnęło, że dla przeciwników aborcji nie ma miejsca w tej partii. I bardzo dobrze. Uniemożliwi jej to udawanie stronnictwa w jakimkolwiek stopniu „konserwatywnego” czy „chrześcijańskiego”. (A.D.) 

Dodaj komentarz