Macedonia: Albański drugim językiem urzędowym

Parlament macedoński przyjął w czwartek ustawę, która zapewnia językowi albańskiemu status drugiego języka oficjalnego. Albańczycy stanowią 20-25% ludności kraju, który liczy 2,1 mln mieszkańców. Przyjęcie ustawy zostało zbojkotowane przez główną partię opozycyjną.

Ustawa w 120-miejscowym parlamencie została przyjęta głosami 69 deputowanych i musi zostać podpisana przez prezydenta, aby wejść w życie. Jeżeli tak się stanie, to Albańczycy uzyskają prawo do używania swojego języka w kontaktach z administracją, służbą zdrowia, policją oraz sądami. Językiem albańskim będą mogli również posługiwać się ich deputowani w parlamencie. Do tej pory albański był uznawany za drugi oficjalny język jedynie w tych regionach, gdzie mniejszość albańska stanowiła ponad 20%.

Przyjęcie tej ustawy stanowiło jedno z żądań albańskich partii w zamian za ich udział w koalicji z Socjaldemokratycznym Związkiem Macedonii (SDSM) premiera Zorana Zaewa. Utworzenie tej koalicji doprowadziło wiosną do utraty władzy przez narodowo-konserwatywną WMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej).

Aby wejść w życie, ustawa musi jednak zostać podpisana przez prezydenta Gjorge Iwanowa, który zbliżony jest do prawicowej WMRO-DPMNE oraz do tej pory sprzeciwiał się ustawie o językach. W przypadku odmowy podpisania ustawy, zostanie ona ponownie skierowana do parlamentu, gdzie będzie opracowywana przez deputowanych w obecności parlamentarzystów opozycji, którzy w czwartek zbojkotowali posiedzenie. Politycy WMRO-DPMNE twierdzą, że ustawa uderza w suwerenność oraz integralność państwa.

Deputowany albańskiej partii DUI (Demokratyczny Związek na rzecz Integracji) Artab Grubi jest zdania, że ustawa będzie korzystna dla Macedonii oraz „może ona wnieść odprężenie w stosunkach między grupami etnicznymi”.

(na podstawie forsal.pl opracował Tomasz Szymkowiak)


Przeczytaj też analizę Bartosza Bekiera: Dotyk Sorosa, czyli zapach krwi nad Macedonią


3 komentarze

  1. Z innej beczki, gdzie mogę znaleźć utwór dari dashjbh il faut, który był na xradiu?

Dodaj komentarz