Polska: Ukraińcy nadal hamują wzrost wynagrodzeń

„Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2017” jest kolejnym raportem, który dowodzi negatywnego wpływu ukraińskiej imigracji zarobkowej na wzrost wynagrodzeń w Polsce. Francuski bank Credit Agricole w październiku zeszłego roku wykazywał w swojej analizie, że z tego właśnie powodu rosną one wolno, a Ukraińcy przeważnie zgadzają się pracować więcej i za niższe stawki. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dostrzegał ten problem, ale jak do tej pory resort pracy, rodziny i polityki społecznej zrobił w tej sprawie niewiele.

Według raportu polskie przedsiębiorstwa obecnie częściej konkurują o ukraińskich pracowników, dlatego zarabiają oni coraz częściej nie mniejsze stawki od Polaków, ale i tak ich obecność na rynku pracy wzmacnia utrzymywanie się płac na stosunkowo niskim pułapie. Warto również wspomnieć o tym, że liczba zagranicznych osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach rośnie, bo już co piąta firma deklaruje, że posiada w swoich kadrach pracowników zza wschodniej granicy.

Z tego tytułu właśnie stawki w Polsce rosną bardzo wolno. Twórcy raportu są zdania, że przedsiębiorcy dzięki napływowi imigrantów ograniczają pensję płacową, jaka zaczęła narastać w zeszłym roku, przez co odnotowuje się brak odpowiednio szybkiego tempa wzrostu gospodarczego.

(na podst. interia.pl oprac. Tomasz Szymkowiak)

Dodaj komentarz