Polska: Prezydent odwiedzi województwo wileńskie

15 lutego Andrzej Duda odwiedzi stolicę województwa wileńskiego oraz Mejszagołę, znajdującą się pod Wilnem. Pretekstem są obchody 100. rocznicy „niepodległości” tzw. Republiki Litewskiej.

Do wizyty głowy Państwa Polskiego w województwie wileńskim dojdzie w sobotę. Ma on spotkać się z „prezydent” marionetkowego tworu, utworzonego w lutym 1918.

Wizyta Andrzeja Dudy nad Wilią i Niemnem wzbudziła nadzieje polityków tzw. Litwy, iż polski prezydent obierze postawę podobną do swoich poprzedników:

„Sytuacja polskiej mniejszości na Litwie nie powinna zdominować tematów strategicznych: bezpieczeństwa, współpracy energetycznej i gospodarczej” – mówi doradca „prezydent” marionetkowego tworu Dalii Grybauskaite, Nerijus Aleksiejūnas, cytowany przez portal ZW.lt.

Na razie nie są znane szczegóły wizyty prezydenta Dudy w województwie wileńskim.

Tymczasem, z fikcji „niepodległości” tzw. Republiki Litewskiej jej liderzy zdawali sobie sprawę już u zarania jej „państwowości”:

„Gabinet ministrów zdawał sobie sprawę, iż nie ma środków, aby przeciwstawić się sile Polaków. Gdyby w tym czasie Polacy tylko chcieli, to mogliby gołymi rękami wziąć cały dotychczasowy rząd litewski. Nie byłoby komu stawiać oporu, gdyż posiedzeń gabinetu strzegli zaledwie jeden lub dwaj żołnierze – ochotnicy, którzy dopiero uczyli obchodzić się z bronią. W tych warunkach gabinet ministrów podjął uchwałę o wyjeździe wczesnym rankiem 2 stycznia 1919 r. ostatnim niemieckim pociągiem odchodzącym z Wilna do Kowna” – twierdził ówczesny premier tzw. Republiki Litewskiej Mykolas Sleževičius moment utworzenia marionetkowego tworu.

Warto zaznaczyć, że podczas okupacji przez tzw. Republikę Litewską Kowna, Ziemi Kowieńskiej, Laudy oraz Żmudzi drastycznie zmalała tamtejsza społeczność polska. Szowinistyczny reżim nie oszczędzał między innymi polskich instytucji szkolnych:

„Uderzono też w filary polskiego życia narodowego – w szkolnictwo i kościelne nabożeństwa w języku polskim. W roku szkolnym 1922/23 w całej Litwie, po polsku uczyło się tylko 1210 dzieci. W 1937/38 roku już tylko 273 dzieci i to tylko w szkołach podstawowych, bo ostatnie polskie Gimnazjum Litwini zlikwidowali w 1931 roku” – czytamy na blogu „U siebie – w Wilnie”, w notce poświęconej 99. Rocznicy utworzenia marionetkowego tworu.

ZW.lt

http://polskamlodziezwilna.blogspot.com/2017/02/nie-nasze-panstwo-nie-nasze-swieto.html

Dodaj komentarz