Polska: „Wyborcza” z rekordowo niską sprzedażą

Według ostatnich danych opublikowanych przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy, średnia miesięczna sprzedaż „Gazety Wyborczej” po raz pierwszy w historii spadła poniżej 100 tys. egzemplarzy.

Dane ze stycznia br. mogą napawać przerażeniem Michnika i jego famulusów z Czerskiej – wszystkie dzienniki odnotowały spadki, a najwięcej straciła „Gazeta Wyborcza”. Czwarte miejsce zajął „Dziennik Gazeta Prawna”, który wyprzedził „Rzeczpospolitą”. Liderem średniej sprzedaży ogółem wśród dzienników ogólnopolskich był „Fakt” – wynika z analizy danych ZKDP, którą opracował portal Wirtualnemedia.pl.

Dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, opracowane przez portal Wirtualnemedia.pl pokazują, że średnia sprzedaż ogółem „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) w styczniu 2018 roku wyniosła 261 703 egz., czyli o 6,46 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Drugie miejsce ze sprzedażą ogółem wynoszącą 124 345 egz. zajął „Super Express” (ZPR Media). Jego wynik zmniejszył się o 9,31 proc.

Podium uzupełnia „Gazeta Wyborcza” (Agora). Jej średni wynik poszedł w dół najbardziej w zestawieniu – aż o 18,25 proc. do 96 668 egz. Jednocześnie dziennik ten zanotował najniższą miesięczną średnią sprzedaż ogółem w historii. Wynik tego dziennika po raz pierwszy od jego powstania spadł poniżej 100 tys. egz.

Pozycję niżej uplasował się „Dziennik Gazeta Prawna” (Infor Biznes), który awansował z miejsca piątego. Jego średnia sprzedaż ogółem zmniejszyła się w ciągu roku o 8,91 proc. Dziennik ten w styczniu br. sprzedawał się w liczbie 46 063 egz. Z kolei konkurencyjna „Rzeczpospolita” (Gremi Media) spadła na kolejne miejsce ze średnim wynikiem na poziomie 45 280 egz. (w dół o 16,52 proc.).

(na podst. wpolityce.pl oprac M.M.)

5 komentarzy

  1. Oberschlesier

    Dokładnie też sobie tak pomyślałem, że 1. im młodsze roczniki, tym mniej kupują i czytają papierowych gazet i książek zresztą też. Myślą sobie chyba tak: „co ja będę wydawał na gazety/książki jak w necie mam wszystko za free”. A teraz 2. im młodsze roczniki, tym wogóle mniej czytają. Wystarczy się tylko rozejrzeć – co ludzie robią i o czym gadają. Seriale, filmy i… jeszcze raz seriale. 3. A nawet jeśli coś czytają to z reguły nie są to poważne np. polityczne czytanki, tylko jakieś tam fikcje literackie, fantasy, romansidła i tym podobny brud.

  2. Prasę wykańcza internet. Należałoby sprawdzić czy gazeta.pl i wyborcza.pl też spadają.

  3. kto dzis czyta gazety e wydaniu papierowym ?, chyba tylko Ci co jeszcze nie mają kontaktu z papierem toaletowym.

  4. Shlomo Shekelstein

    Oy vey, oy gevalt! Those dirty antisemitic goys don’t wan’na read our newspapers! This is truly another holocaust!

  5. No takie informacje to lubię

Dodaj komentarz