USA: Twitterowa wojna Trumpa

W wyjątkowo agresywnej wiadomości, jaką Donald Trump opublikował w środę rano na Twitterze, amerykański prezydent zagroził Rosji atakiem rakietowym. Jak możemy przeczytać we wiadomości: „Rosja grozi, że będzie zestrzeliwać nasze rakiety. Przygotujcie się na ich nadejście, będą nowe, fajne i inteligentne. Nie powinniście być partnerami zwierząt, które gazem mordują swoich ludzi.” Wypowiedź Trumpa była odpowiedzią na oświadczenie Aleksandra Zasypkina, rosyjskiego ambasadora w Libanie, w którym zagroził, że Rosja będzie zestrzeliwać rakiety wystrzelone w kierunku Syrii.

Nie trzeba było czekać długo na reakcje Rosjan na słowa Trumpa. Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa powiedziała, że jeśli rakiety rzeczywiście są inteligentne, to powinny lecieć w kierunku terrorystów, a nie walczących z nimi na terytorium własnego państwa Syryjczyków. Dodała również, że atak rakietowy może być zamierzony jako próba zniszczenia dowodów na prowokację, jako miały się dopuścić proamerykańskie organizacje terrorystyczne.

W kolejnej wiadomości Trump skierował do Rosji nieco bardziej koncyliacyjny przekaz, który można zinterpretować jako propozycję ostatniej szansy. Na wstępie przyznał, że rosyjsko-amerykańskie stosunki są najgorsze w historii, nawet włączając okres Zimnej Wojny. Następnie zaoferował Rosjanom odstąpienie od poparcia Syrii w zamian za bliżej nieokreśloną pomoc w gospodarczym rozwoju Rosji. Tuż po godzinie 15.00 czasu polskiego Trump opublikował trzecią wiadomość, w której winą za złe stosunki z Rosją obarczył Partię Demokratyczną.

Obecny kryzys w stosunkach między mocarstwami jest związany z atakiem chemicznym w Doumie, znajdującej się na północnym wschodzie Damaszku enklawie prozachodnich islamistów. Zdaniem Zachodu za użyciem niedozwolonej broni masowego rażenia stoi syryjska armia. Rosja nie zgadza się z tymi oskarżeniami i domaga się niezależnego śledztwa, jednak jej wniosek został zawetowany na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

(na podst. twitter.com/realDonaldTrump i rp.pl)

5 komentarzy

 1. stały czytelnik

  Chyba Bolton już pierwszego dnia ukradł mu hasło do twitterka :^)
  Tak słabych postów już dawno nie pisał

 2. moherowy beret

  Chiny opowiedziały za pomocą Rosji przeciw USA.
  Może to nieco ostudzi kaprysy Trumpa?

 3. Trump zachowuje się jak dzieciak, który dostał po pysku i teraz się odgraża. Wątpię czy tłuste hamburgery będą gotowe sięgnąć do miecza kiedy przeciwnikiem nie będzie mały, gnębiony sankcjami kraj, a wielkie mocarstwo, na wojnę z którym będzie potrzeba poświęcić swój cały kapitał bez żadnej gwarancji na sukces. Ale pożyjemy – zobaczymy.
  Mnie interesuje tylko czy nasza, kadłubkowa armia będzie rwać się do roli mięsa armatniego naszych „wielkich” sojuszników.

 4. No cóż najgorszy prezydent USA……………….boję się wojny 🙁

 5. Robi się niebezpiecznie…

Dodaj komentarz