Hiszpania: Przeciw propagandzie Białych Hełmów

Podczas odbywającego się w Barcelonie koncertu brytyjski muzyk Roger Waters wygłosił przemówienie, w którym potępił hołubione przez zachodnie media Białe Hełmy jako organizację służącą propagandzie islamskich terrorystów. W ocenie założyciela legendarnej grupy Pink Floyd działalność rebelianckiej organizacji jest wygodnym pretekstem do zrzucania bomb na obywateli Syrii.

Znany również z antysyjonistycznych poglądów rockman wygłosił swoją tyradę w piątkowy wieczór, gdy „fajne, nowe i inteligentne” rakiety czekały już w wyrzutniach na rozkazy przywódców NATO. Była ona odpowiedzią na opublikowane przez Białe Hełmy nagrania i fotografie, które miały rzekomo przedstawiać ofiary ataku chemicznego na Doumę, będącą wówczas pod kontrolą islamskich bojowników z Dżajsz al-Islam. Zdaniem Watersa, „Białe Hełmy to organizacja podszywająca sie pod ratowników (ang. fake organization), która istnieje wyłącznie w celu kreowania propagandowych materiałów dla terrorystów i dżihadystów.”

Następnie założyciel Pink Floyd wyjaśnił, dlaczego nie zgodził sie udzielić poparcia Białym Hełmom twierdząc, że „jeśli przysłuchamy się propagandzie Białych Hełmów i tym podobnych organizacji, nabieramy chęci do żądania od naszych rządów, by zaczęły zrzucać bomby na ludzi w Syrii. To byłaby pomyłka o monumentalnej skali”. Następnie zauważył, że w czasach wszechobecnej propagandy nie można podejmować pochopnych decyzji na podstawie zwykłych doniesień medialnych.

Według oficjalnej wersji Białe Hełmy są organizacją obrony cywilnej, funkcjonującą w regionach Syrii, które pozostają pod kontrolą rozmaitych grup opozycyjnych, w tym również radykalnych islamistów. Grupa otrzymuje wsparcie finansowe z kilku krajów Zachodu, w tym Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jej członkowie stali się prawdziwymi gwiazdami zachodnich mediów, a nakręcony przez Orlando von Einsiedela dokument otrzymał w 2017 roku Oskara. Sceptycy wytykali jednak niejednokrotnie imitowanie akcji ratunkowych, a nawet udział w publicznych egzekucjach.

(na podstawie rt.com opracował RS)

Dodaj komentarz